Cyberbezpieczeństwo – zagrożenia i obrona

Inwazja militarna na Ukrainę w połączeniu z wykorzystaniem cyberataków jako narzędzia walki stwarza duże prawdopodobieństwo, że firmy spoza Ukrainy mogą odczuć poważne skutki. Zwłaszcza jeśli ich centrale znajdują się w krajach nakładających sankcje na Rosję.

Publikacja: 07.04.2022 17:26

Cyberbezpieczeństwo – zagrożenia i obrona

Foto: Adobe Stock

W kilku krajach sąsiadujących z Ukrainą odnotowano już ataki na mniejszą skalę na infrastrukturę rządową i infrastrukturę bezpieczeństwa. Możliwe są dalsze ataki. Niektóre podmioty prowadzą długotrwałą, szeroko zakrojoną kampanię wymierzoną w zewnętrznych dostawców usług w zakresie przechowywania danych w chmurze, zarządzanych systemów informatycznych i innych usług w Stanach Zjednoczonych i Europie, aby umożliwić „dalszy” dostęp do klientów.

W celu przejęcia kont uprzywilejowanych dostawców usług, atakujący stosują szereg taktyk takich jak podszywanie się pod hasła, spear-phishing, kradzież tokenów i nadużywanie API [interfejs programowania aplikacji].

Pozostało 92% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Sejm rozpoczął prace nad reformą TK. Dwie partie chcą odrzucenia projektów