Odpowiedzialność członków zarządu – zasada biznesowej oceny sytuacji

Na członku zarządu spoczywa ciężar udowodnienia, że przy wykonywaniu swoich obowiązków dochował on wymogów należytej staranności i w konsekwencji nie ponosi winy za dane działanie czy zaniechanie.

Publikacja: 17.02.2022 13:25

Odpowiedzialność członków zarządu – zasada biznesowej oceny sytuacji

Foto: Adobe Stock

Odpowiedzialność członków zarządu w spółkach kapitałowych może być rozpatrywana na gruncie różnych przepisów prawa. Można mówić o odpowiedzialności cywilnej, karnej, czy też odpowiedzialności organizacyjnej (korporacyjnej). Wynika to między innymi z faktu, że w następstwie powołania danej osoby do pełnienia funkcji członka zarządu w rozumieniu prawa handlowego, mogą zostać dodatkowo nawiązane jeszcze inne stosunki prawne między spółką a powołaną osobą. Oprócz stosunku organizacyjnego (tj. sprawowania funkcji członka organu) może zostać nawiązany stosunek obligacyjny, przykładowo w postaci umowy cywilnoprawnej czy też umowy o pracę. Niemniej jednak, w takim przypadku powszechnie uważa się, że stosunek prawny nawiązany na podstawie dodatkowej umowy ma charakter wtórny wobec podstawowego stosunku prawnego (organizacyjnego), jakim jest samo powołanie danej osoby do pełnienia funkcji członka zarządu.

Pozostało 93% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Zawody prawnicze
Korneluk uchyla polecenie Święczkowskiego ws. owoców zatrutego drzewa
Zdrowie
Mec. Daniłowicz: Zły stan zdrowia myśliwych nie jest przyczyną wypadków na polowaniach
Nieruchomości
Odszkodowanie dla Agnes Trawny za ziemię na Mazurach. Będzie apelacja
Sądy i trybunały
Wymiana prezesów sądów na Śląsku i w Zagłębiu. Nie wszędzie Bodnar dostał zgodę
Sądy i trybunały
Rośnie lawina skarg kasacyjnych do Naczelnego Sądu Administracyjnego