Projekt ustawy antylichwiarskiej – czy to koniec firm pożyczkowych?

Instytucje pożyczkowe zostaną objęte nadzorem Komisji Nadzoru Finansowego, a ta będzie mogła wydawać im zalecenia, żądać informacji i wyjaśnień oraz kontrolować działalność w zakresie zgodności z prawem, a w razie stwierdzenia nieprawidłowości - nakładać kary finansowe.

Publikacja: 13.01.2022 13:15

Firma, która ratuje się pożyczką, może liczyć na dopłaty

Firma, która ratuje się pożyczką, może liczyć na dopłaty

Foto: AdobeStock

28 grudnia 2021 roku do Sejmu trafił projekt tzw. ustawy antylichwiarskiej, którego celem jest likwidacja lichwy i ochrona konsumentów. Projektodawcy wskazują na problem wpadania w spirale zadłużeń, na skutek nieproporcjonalnych kosztów pozaodsetkowych i braku regulacji sektorowej. Uzasadnienie ustawy przedstawia obraz zalewającej cały kraj plagi, za którą stoją instytucje pożyczkowe, budząc skojarzenia z ubiegłoroczną inwazją myszy w Australii. W rzeczywistości wydaje się jednak, że proponowane przepisy nie przystają do realiów polskiego rynku pożyczkowego i tempa rozwoju tej branży. Czytając projekt wydaje się, że działa są nie tylko zbyt duże, ale niejednokrotnie źle wymierzone. Wdrożenie zaproponowanych przez ustawodawcę zmian, mających na celu zwiększenie ochrony konsumentów, może przynieść skutek wręcz odwrotny (co przewiduje już teraz branża pożyczkowa w stanowisku Polskiego Związku Instytucji Pożyczkowych opublikowanym 15 listopada 2021 roku).

Pozostało 92% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona
Praca, Emerytury i renty
Czy każdy górnik może mieć górniczą emeryturę? Ważny wyrok SN
Prawo karne
Kłopoty żony Macieja Wąsika. "To represje"
Sądy i trybunały
Czy frankowicze doczekają się uchwały Sądu Najwyższego?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Rośnie lawina skarg kasacyjnych do Naczelnego Sądu Administracyjnego