Różna cena w sklepie i w internecie. Nadchodzą zmiany w handlu internetowym

Różnicowanie cen w zależności od sposobu dalszej odsprzedaży towarów – internet czy sprzedaż stacjonarna – będzie dozwolone pod pewnymi warunkami. Różnica w cenie powinna odzwierciedlać m.in. różnicę w kosztach ponoszonych przez dystrybutorów w związku z każdym z tych kanałów sprzedaży detalicznej.

Publikacja: 06.01.2022 02:00

Różna cena w sklepie i w internecie. Nadchodzą zmiany w handlu internetowym

Foto: Adobe Stock

Rozporządzenie Wertykalne Komisji Europejskiej (VBER) określające zasady prawa konkurencji w relacjach wertykalnych między przedsiębiorcami m.in. w zakresie funkcjonowania modeli dystrybucyjnych (tj. np. na płaszczyźnie dostawca – dystrybutor traci moc 31 maja 2022 r. Komisja opracowała więc projekt nowego rozporządzenia (Nowe VBER), które w połowie 2022 r. zastąpi obecną regulację. Większe jego modyfikacje nie są raczej spodziewane.

Projektując Nowe VBER Komisja postanowiła uprościć pewne zagadnienia jak również uwzględnić bogate orzecznictwo sądów oraz rozwój praktyki decyzyjnej organów ochrony konkurencji. W założeniu Komisji nowe VBER ma więc zmniejszyć koszty przedsiębiorców związane z przestrzeganiem przepisów prawa konkurencji (compliance). Nowe VBER ma również odpowiadać na wyzwania związane z rozwojem handlu internetowego. Dlatego duża cześć zmian, które wejdą w życie z końcem maja 2022 r. dotyczyć będzie właśnie handlu internetowego.

Pozostało 91% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

ZUS
ZUS przekazał ważne informacje na temat rozliczenia składki zdrowotnej
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Prawo karne
NIK zawiadamia prokuraturę o próbie usunięcia przemocą Mariana Banasia
Aplikacje i egzaminy
Znów mniej chętnych na prawnicze egzaminy zawodowe
Prawnicy
Prokurator Ewa Wrzosek: Nie popełniłam żadnego przestępstwa
Prawnicy
Rzecznik dyscyplinarny adwokatów przegrał w sprawie zgubionego pendrive'a