Raport z realizacji zamówienia – istotne narzędzie zakupowe czy zbędne obciążenie

Ocena, czy zachodzi konieczność sporządzenia raportu, dokonywana jest oczywiście po zrealizowaniu umowy bądź po jej wypowiedzeniu lub odstąpieniu od niej.

Publikacja: 01.12.2021 12:20

Raport z realizacji zamówienia – istotne narzędzie zakupowe czy zbędne obciążenie

Foto: Adobe Stock

Wraz z wejściem w życie 1 stycznia 2021 r. nowego prawa zamówień publicznych, tj. ustawy z 11 września 2019 r. – Prawo zamówień publicznych, ustawodawca przedstawił nowy instrument prawa zamówień publicznych, jakim jest raport z realizacji zamówienia. W niektórych sytuacjach, uregulowanych w art. 446 ustawy p.z.p., zamawiający mają obowiązek sporządzić nieznany im dotąd dokument, w którym dokonana zostanie ocena wykonania zamówienia publicznego. Część zamawiających nową regulację odebrała jako kolejne i zbędne obciążenie. Tymczasem, jak pokazuje zaawansowana praktyka zakupowa oparta na właściwym zarządzaniu procesem udzielania zamówień publicznych, jak i ich realizacją, raport z realizacji zamówienia może mieć istotne znaczenie z perspektywy efektywności zakupów dokonywanych w reżimie prawa zamówień publicznych.

Pozostało 92% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Prawo w Firmie
Trudny państwowy egzamin zakończony. Zdało tylko 6 osób
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Reforma TK w Sejmie. Możliwe zmiany w planie Bodnara