Zatory płatnicze: na co powinni przygotować się przedsiębiorcy?

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów ma uprawnienia do tego, by samodzielnie poszukiwać informacji o praktykach płatniczych przedsiębiorców, składając np. konkretne zapytania do szefa Krajowej Administracji Skarbowej. Coraz częściej UOKiK zwraca się też o informacje wprost do kontrahentów kontrolowanego podmiotu.

Publikacja: 21.10.2021 12:42

Zatory płatnicze: na co powinni przygotować się przedsiębiorcy?

Foto: Adobe Stock

Od wejścia w życie 1 stycznia 2020 roku znowelizowanych przepisów ustawy o zapobieganiu nadmiernym opóźnieniom w transakcjach handlowych (dalej „ustawa"), temat zatorów płatniczych wraca sezonowo na koniec roku kalendarzowego. A to dlatego, że zgodnie ze znowelizowanymi przepisami, każdego roku do końca stycznia, wybrane podmioty są zobowiązane składać sprawozdania z praktyk płatniczych w transakcjach handlowych z poprzedniego roku. Stopniowo jednak większą popularność zaczyna zdobywać już nie sam obowiązek raportowy, co zataczające coraz szersze kręgi nowe postępowanie przed Prezesem Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (Prezes UOKiK), wszczynane w przypadku stwierdzenia nadmiernych opóźnień w płatnościach świad-czeń pieniężnych w transakcjach handlowych.

Pozostało 93% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Prawo karne
Przeszukanie u posła Mejzy. Policja znalazła nieujawniony gabinet
Prawo dla Ciebie
Nowe prawo dla dronów: znikają loty "rekreacyjne i sportowe"
Edukacja i wychowanie
Afera w Collegium Humanum. Wykładowca: w Polsce nie ma drugiej takiej „drukarni”
Edukacja i wychowanie
Rozporządzenie o likwidacji zadań domowych niezgodne z Konstytucją?
Praca, Emerytury i renty
Są nowe tablice GUS o długości trwania życia. Emerytury będą niższe