Czy wierzyciel naruszył dobra osobiste przedsiębiorcy – dłużnika?

Działań wierzycieli, którzy podejmują określone czynności w granicach prawa, nie można oceniać jako bezprawnych. Jest to ich prawo, które mogą realizować, by dążyć do odzyskania wierzytelności.

Publikacja: 16.09.2021 07:20

Czy wierzyciel naruszył dobra osobiste przedsiębiorcy – dłużnika?

Foto: Adobe Stock

- Nasza spółka ma zadłużenie wobec gminy z tytułu podatku od nieruchomości. Gmina odmówiła umorzenia długów i jednocześnie skierowała wniosek do sądu o ogłoszenie upadłości naszej spółki, co tylko spotęgowało aktywność innych wierzycieli. Nie mamy majątku trwałego. Czy gmina jest uprawniona do takich działań, bo szkodzą one firmie i naruszają jej renomę?

Odpowiadając na pytanie, warto zwrócić uwagę na regulacje związane z tzw. ochroną dóbr osobistych. W tym zakresie na uwagę zasługują art. 24 w zw. z art. 43 Kodeksu cywilnego. Z korelacji tych przepisów wynika zaś, że ten, czyje dobro osobiste zostaje zagrożone cudzym działaniem, może żądać zaniechania tego działania, chyba że nie jest ono bezprawne. W razie dokonanego naruszenia może on także żądać, ażeby osoba, która dopuściła się naruszenia, dopełniła czynności potrzebnych do usunięcia jego skutków, w szczególności ażeby złożyła oświadczenie odpowiedniej treści i w odpowiedniej formie. Na zasadach przewidzianych w kodeksie może on również żądać zadośćuczynienia pieniężnego lub zapłaty odpowiedniej sumy pieniężnej na wskazany cel społeczny. Jeżeli wskutek naruszenia dobra osobistego została wyrządzona szkoda majątkowa, poszkodowany może żądać jej naprawienia na zasadach ogólnych.

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Prawo w Firmie
Trudny państwowy egzamin zakończony. Zdało tylko 6 osób
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Reforma TK w Sejmie. Możliwe zmiany w planie Bodnara