Na specjalne warunki mogą liczyć przedsiębiorcy, których firmy są na rynku nie dłużej niż rok. W ramach oferty przedsiębiorca otrzymuje niższe opłaty i prowizję – przynajmniej przez pewien czas, doradcę z banku czy niewielki kredyt na specjalnych warunkach.

Nowy przedsiębiorca nie ma obowiązku posiadania konta firmowego, do wykonywania transakcji związanych z działalnością może wykorzystać rachunek prywatny. Z kilku względów warto jest rozdzielić pieniądze prywatne od firmowych. Posiadanie konta firmowego pomaga oddzielić budżet firmy od domowego, ułatwia prowadzenie księgowości. Gdy operacje na koncie dotyczą tylko firmy, łatwiej jest przygotować dokumenty w razie kontroli skarbowej.

Z drugiej strony nowe konto to nowe koszty, a koszt prowadzenia konta firmowego często jest znacznie wyższy niż rachunku prywatnego. Dlatego warto uważnie przeanalizować ofertę banków, zwracając szczególną uwagę na tabele prowizji i opłat. Odpowiedzieć sobie na pytanie, z jakich usług bankowych będziemy korzystać najczęściej, jakie są nam niepotrzebne, ile możemy płacić za rachunek.

Analizę można rozpocząć, przeglądając ofertę banków skierowaną specjalnie do nowych podmiotów. Nowe podmioty to firmy, które działają na rynku nie dłużej niż pół roku lub rok w zależności od banku. W ramach pakietu banki oferują otwarcie i prowadzenie rachunku, także rachunków lokacyjnych, wydanie i użytkowanie karty debetowej bezpłatnie przynajmniej w pierwszym roku użytkowania. Dostęp do rachunku za pomocą internetu, telefonu czy usługi SMS. Większość banków oferuje także pomoc dedykowanego doradcy.

Banki przeważnie oferują takim firmom najtańsze pakiety – często bezpłatne. Maksymalny koszt to 40–50 zł miesięcznie. W niektórych bankach firmy są zwolnione z opłaty na przykład przez pierwsze 3–6 miesięcy. Przeważnie rachunki są nieoprocentowane. Wszystkie przelewy wewnątrz banku są bezpłatne. Wiele banków nie pobiera także opłat za przelew internetowy do ZUS i US. Koszt zewnętrznych przelewów internetowych wynosi od 0 do 3 zł.

W ramach pakietu w większości banków darmowe jest wydanie i korzystanie w pierwszym roku z kart debetowych. Niektóre wydają po kilka kart do jednego rachunku. W kilku bankach można także korzystać z kart kredytowych. Coraz częściej banki nie pobierają opłaty za wypłatę gotówki z obcych bankomatów. Wypłata z własnych bankomatów jest bezpłatna.

Nowe firmy mogą liczyć w bankach na preferencyjne warunki kredytowe. Kredyty są udzielane na podstawie uproszczonej procedury. Banki wymagają mniejszej liczby dokumentów niż w przypadku standardowej oferty. W niektórych bankach wystarczy oświadczenie o dochodach. Kredyt można uzyskać w kilka dni. Oprocentowanie jest nieco niższe niż przy standardowym kredycie, a niektóre banki rezygnują z prowizji. Maksymalna kwota udzielanych kredytów nie jest wysoka, waha się od 5 do 20 tys. zł. Okres kredytowania wynosi od 12 do 60 miesięcy. Oprocentowanie i prowizje przeważnie są negocjowane indywidualnie.

Warto wiedzieć

– nie wykonywać jednorazowych transakcji o wartości powyżej 15 tys. euro,

Autopromocja
Już w środę. Tylko w prenumeracie rocznej

Poradnik specjalny: Polski Ład - jak rozliczyć się z fiskusem

Zaprenumeruj

– nie prowadzić rozliczeń z podmiotami gospodarczymi,

– być mikroprzedsiębiorcami (zatrudniać mniej niż 10 osób oraz osiągać roczny obrót netto ze sprzedaży towarów i usług nieprzekraczający 2 mln euro).

Oferta dla nowych firm

PKO BP

Pakiet Biznes Debiut 18 – dla firm prowadzących działalność nie dłużej niż 12 mies. Oferowany na 18 mies. ?Pakiet obejmuje: prowadzenie rachunku, korzystanie ?z usług bankowości elektronicznej, wydanie i użytkowanie ?karty debetowej, 5 zewnętrznych przelewów internetowych. ?Opłata za pakiety wynosi od 0 do 14 zł. Dopuszczalne ?saldo debetowe dla rachunków prowadzonych do 3 mies. ?wynosi 1 tys. zł, powyżej – 20 tys. zł.

Bank Pekao

Mój Biznes Startowy – przeznaczony dla osób fizycznych i firm rozpoczynających działalność o przychodach ze sprzedaży do 150 tys. zł rocznie. Opłata za prowadzenie wynosi 19 zł mies. Bezpłatne przelewy do ZUS i US.

mBank

mBiznes Konto Start – dla firm działających na rynku do 12 mies. Bank nie pobiera opłaty za prowadzenie rachunku, oraz za 5 pierwszych przelewów w miesiącu (kolejne 1,5 zł).

Getin Bank

Moja Firma 3 start-up – dla firm działających nie dłużej niż 12 mies. W cenie pakietu: rachunek główny w cenie 0 zł przez okres 6 mies., 3 bezpłatne elektroniczne przelewy (kolejne 1 zł), darmowe przelewy do ZUS i US. Porady prawne przez telefon. Możliwość uruchomienia pakietu w ochrona prawną  – mies. koszt 18 zł. Rachunek zarabia na siebie i można otrzymać zwrot miesięcznych stałych opłat za pakiet w postaci premii wypłacanej automatycznie na rachunek. Zwrot za każde 5 tys. zł średniomiesięcznego salda wynosi 10 zł.

BOŚ Bank

Konto Wyjątkowe Biznes Start – przeznaczony dla osób fizycznych i firm rozpoczynających działalność o przychodach ze sprzedaży do 150 tys. zł rocznie. Opłata za prowadzenie wynosi 19 zł mies. Bezpłatne przelewy do ZUS i US.

Konto EkoStarter – rachunek bieżący dla mikroprzedsiębiorców, którzy prowadzą działalność krócej niż 12 mies. Brak opłaty za prowadzenie rachunku – przez pierwsze 18 mies. (później 40 zł mies.), bezpłatne przelewy do ZUS i US, krajowe przelewy internetowe. Możliwość korzystania z limitu overdraft – prowizja za przyznanie i odnowienie limitu wynosi  1,5 proc. (min. 100 zł).

FM Bank PBP

Kredyt na start – dla firm prowadzących działalność nie dłużej niż 12 mies. Okres kredytowania do 60 mies. Minimalna kwota kredytu – 3 tys. zł, maksymalna  – 100 tys. zł. Kredyty do 15 tys. zł można uzyskać od razu, powyżej tej kwoty po 3 mies. prowadzenia działalności. Możliwość uzyskania kredytu bez dodatkowych zabezpieczeń i poręczycieli.

Bank BPS

Pakiet na Dobry Początek – oferta dla firm prowadzących uproszczoną księgowość i działalność krócej niż 12 mies. Bank przez 12 mies. nie pobiera opłaty za prowadzenie rachunku. Później opłata wynosi 15 zł/mies. – Pakiet Wygodny i 10 zł mies. – Pakiet Agro (opłata nie jest pobierana, jeśli średnie saldo na rachunku wynosi 7,5 tys. zł). Bezpłatne przelewy do ZUS i US.

Idea Bank

Kredyt na start – można go uzyskać od pierwszego dnia istnienia firmy. Maksymalna wysokość kredytu to 350 tys. zł. Okres kredytowania 10 lat. W ramach promocji osobom, które prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą, bank przez pierwszy rok działalności przedsiębiorstwa pokrywa składki płacone do ZUS do kwoty 400 zł mies.