Od komiksu do mappingu

Jesienne wydarzenia w Łodzi zachwycą mieszkańców i turystów: zobaczą świetlne instalacje i postaci z komiksów.

Publikacja: 05.09.2017 21:00

Tegoroczny, VII Light.Move.Festival ponownie zachwyci gości niezwykłymi iluminacjami

Tegoroczny, VII Light.Move.Festival ponownie zachwyci gości niezwykłymi iluminacjami

Foto: materiały prasowe

Łódź zatętni życiem we wrześniu i przyciągnie tysiące turystów nie tylko z kraju. Już szykują się na dwa najważniejsze wydarzenia miesiąca: Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier oraz Light.Move.Festival. Każda z imprez ma swoich gorących zwolenników.

Gwiazdy komiksu

Na pierwszą z imprez (która odbędzie się już 15–17 września) przybędzie plejada uznanych twórców.

– Mamy szczęście być festiwalem od 28 lat, rozwiniętym w kontaktach międzynarodowych, co oznacza, że nie tylko zapraszamy gości do Łodzi, ale także prowadzimy zagraniczną politykę promocji komiksów od lat. To procentuje kontaktami i ułatwia docieranie do znanych artystów – opowiada Adam Radoń, dyrektor Międzynarodowego Festiwalu, o tym, jak udało się do Łodzi ściągnąć międzynarodowe sławy z branży.

Festiwal istnieje od 1991 r. i jest największą tego typu imprezą w Polsce oraz Europie Środkowo-Wschodniej. Do 1998 r. funkcjonował jako Ogólnopolski Konwent Twórców Komiksu. Jest niezwykły, bo jego program został zbudowany z wielu elementów – strefy komiksu, gier i targowej – przez co każdy z fanów tematu znajdzie coś dla siebie. Co roku imprezę uświetnia ponad stu artystów z Polski i zagranicy. Lista gości, którzy teraz się zjawią, jest imponująca. Z USA przyleci Jim Lee, świetny rysownik, twórca wybitnych komiksów i licząca się postać w DC.

– To tym ważniejsza wizyta, że myślimy o rozwinięciu współpracy z wydawnictwem DC na dłużej, zwłaszcza że budujemy Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej i w 2019 r. planujemy jego otwarcie – mówi Adam Radoń. Z publicznością spotka się m.in. Francuz Sylvain Runberg – scenarzysta m.in. serii „Orbital", czy Silvio Camboni – rysownik serii „Niezwykła podróż".

W ramach festiwalu przewidziany jest międzynarodowy konkurs na krótką formę komiksową – najważniejszy w kraju dla twórców tego gatunku. W programie imprezy są także zawody na najlepsze przebranie za postać ze świata komiksu, mangi, anime i gier.

Praktyczny wymiar festiwalu to stoiska targowe, gdzie oprócz nowości będzie można kupić stare i nowe komiksy z całego świata, gadżety i gry.

Na uwagę zasługuje m.in. wystawa „Świat Tytusa, Romka i A'Tomka" Papcia Chmiela, autora kojarzonego przez wszystkie pokolenia. – Dla tysięcy fanów będzie to powrót do krainy dzieciństwa. Wszystko dzięki wizualizacjom wiernym komiksowi, w wymiarze 1:1 – zachwalają organizatorzy.

15 września będzie Dniem Komiksu Historycznego, z prezentacjami gier i komiksów historycznych, wystawami i konkursami dla dzieci.

Rozświetlone miasto

Do Łodzi warto się wybrać w najbliższym czasie również z innego powodu: pod koniec września w mieście odbędzie się Light.Move.Festival, który co roku przyciąga kilkaset tysięcy widzów.

Świetlne instalacje i imponujące mappingi w tym roku będzie można podziwiać nieco wcześniej niż zwykle.

– Zdecydowaliśmy się wspólnie z organizatorem na nowa datę i festiwal rozpocznie się 29 września, a zakończy 1 października. Mamy nadzieję, że będzie jeszcze lepsza pogoda i więcej osób odwiedzi Łódź – mówi Izabela Zbonikowska, dyrektor Łódzkiego Centrum Wydarzeń.

Organizatorzy liczą nie tylko na mieszkańców miasta, ale i gości z innych regionów kraju.

Festiwal już po raz drugi ma swój temat przewodni. W tym roku będzie nim „No limits – szlakiem awangardy", wpisujący się w obchody stulecia ruchu awangardowego w Polsce. We współpracy z największym festiwalem światła na świecie – Fete des Lumieres w Lyonie – organizatorzy zestawią ze sobą twórczość łódzkich artystów, takich jak Władysław Strzemiński czy Józef Robakowski, z europejskimi twórcami sztuki awangardowej. Pokażą również najnowsze prace polskich i światowych artystów wizualnych. Będzie można podziwiać instalacje przestrzenne, projekcje wielkoformatowe i mappingi, czyli niezwykłe animacje, także trójwymiarowe.

– 2017 jest rokiem awangardy, a awangarda ma niesamowite znaczenie dla kształtowania kultury i sztuki – mówi Beata Konieczniak, kreator festiwalu. Jak podkreśla, awangarda to ruch, który wiele zmienił, także w dziedzinie sztuk wizualnych, dlatego tegoroczny temat doskonale wpisuje się w charakter festiwalu. – Chcemy, aby artyści mogli tworzyć w sposób nieograniczony – zaznacza Beata Konieczniak.

Light.Move.Festival to największe, plenerowe wydarzenie artystyczno-kulturalne w kraju i jeden z największych festiwali światła w Europie. Zachwycające iluminacje, mające pokazywać w szczególnej scenerii uroki miasta i jego architektury, każdego dnia rozpoczynają się o godz. 18.45, a kończą o północy.

Różnokolorowe świetlne instalacje obejmą ulicę Piotrkowską, park Staromiejski oraz wschodnią część miasta, w kierunku dworca Łódź Fabryczna. Rozświetlony ma być również plac Wolności. Przewidzianych jest także pięć scen muzycznych.

Festiwal, organizowany już po raz siódmy przez Fundację Lux Pro Monumentis, gromadzi corocznie ponad pół miliona gości, którzy podziwiają prace zarówno rodzimych, jak i światowych artystów. Zwiedzający mogą bezpłatnie podziwiać artystyczne iluminacje, mappingi 2D/3D, a także świetlne rzeźby artystyczne, widowiska audiowizualne, koncerty oraz wystawy.

Od 2015 roku festiwal posiada Certyfikat Polskiej Organizacji Turystycznej dla Najlepszego Produktu Turystycznego.

masz pytanie, wyślij e-mail do autorki: g.zawadka@rp.pl

Łódź zatętni życiem we wrześniu i przyciągnie tysiące turystów nie tylko z kraju. Już szykują się na dwa najważniejsze wydarzenia miesiąca: Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier oraz Light.Move.Festival. Każda z imprez ma swoich gorących zwolenników.

Gwiazdy komiksu

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Materiał partnera
Dolny Śląsk mocno stawia na turystykę
Regiony
Samorządy na celowniku hakerów
Materiał partnera
Niezależność Energetyczna Miast i Gmin 2024 - Energia Miasta Szczecin
Regiony
Nie tylko infrastruktura, ale też kultura rozwijają regiony
Regiony
Tychy: Rządy w mieście przejmuje komisarz wybrany przez Mateusza Morawieckiego