fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Wielkopolska

Uderzą w dzwon Mieszka i Dobrawy

Główne państwowe obchody 1000-lecia chrztu Polski zorganizowano w 1966 r. w Warszawie
PAP, Mariusz Szyperko
W tysięczną rocznicę chrztu Polski nad stolicą latały wojskowe samoloty, a po placu Defilad paradowały hufce husarii i kosynierów. 1050-lecie tego wydarzenia najhuczniej obchodzone będzie tam, gdzie naprawdę miało miejsce.

Centralne obchody jubileuszu odbędą się w Poznaniu i Gnieźnie 14–16 kwietnia pod hasłem „Gdzie chrzest, tam nadzieja". Organizatorami są samorząd województwa wielkopolskiego i archidiecezja poznańska. Wielkie spotkanie odbędzie się na INEA Stadionie w Poznaniu.

– Rocznica chrztu Polski to doskonała okazja do przypomnienia nam wszystkim, że ta decyzja pierwszego władcy na zawsze spozycjonowała miejsce Polski w Europie w kręgu chrześcijańskiej cywilizacji łacińskiej – mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. – Mamy nadzieję, że obchody przyciągną turystów, dla których przygotowaliśmy wiele atrakcji – dodaje.

Sejmik Województwa Wielkopolskiego organizuje w poznańskim Teatrze Wielkim uroczystą sesję z udziałem zaproszonych z całej Polski samorządowców i przedstawicieli najwyższych władz kościelnych. – Nie wszyscy wiedzą, że Wielkopolska jest kolebką polskiej państwowości – obchody 1050-lecia chrztu Polski mają szansę to zmienić. To dobra okazja, aby zaprosić do nas wszystkich Polaków i przypomnieć sobie trochę historii – uważa Marek Woźniak, marszałek województwa wielkopolskiego. Dodaje, że tegoroczne obchody są swoistą rekompensatą za obchody milenium chrztu Polski, celebrowane w 1966 roku w opozycji Kościoła i państwa. – Dziś państwo i Kościół świętują wspólnie, i to jest podstawowa wartość tego wydarzenia – podkreśla marszałek.

A Tomasz Budasz, prezydent Gniezna, zwraca uwagę, że obchody 1050. rocznicy chrztu Polski to szansa, ale i ogromne wyzwanie dla lokalnej społeczności. – Dlatego na ten rok zaplanowaliśmy cykl imprez i wydarzeń kulturalnych w sposób bezpośredni związanych z początkami państwa polskiego i stołecznością Gniezna – tłumaczy. Podkreśla, że obchody to jedynie początek promocji Gniezna jako turystycznego i historycznego produktu, unikatowego w skali całego kraju. Ale warte uwagi wydarzenia w ramach tych obchodów będą miały miejsce również poza Gnieznem i Poznaniem. 14 kwietnia o godz. 12 nastąpi otwarcie przeprawy mostem pontonowym na Ostrów Lednicki, a o godz. 13 odsłonięcie obrazu „Chrzest Polski" pędzla Ivana Malinsky'ego.

Właśnie na Ostrowie Lednickim będzie sprawowana liturgia jubileuszowa z wystawieniem relikwii św. Wojciecha, celebrowana w historycznych szatach liturgicznych przez arcybiskupa Wojciecha Polaka, metropolitę gnieźnieńskiego, prymasa Polski, w czasie której nastąpi poświęcenie dzwonu Mieszko i Dobrawa – symbolu dynastii piastowskiej.

W Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie zostanie otwarta wystawa „Chrzest – św. Wojciech – Polska". Na ekspozycje składa się niemal 200 zabytków. 15 kwietnia w Filharmonii Poznańskiej nastąpi prawykonanie „Oratorium 966.pl" Jacka Sykulskiego, skomponowane na jubileuszowe obchody.

—współpraca Janina Blikowska

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA