Muzeum Archidiecezji Warmińskiej w Olsztynie rozpocznie działalność w połowie 2018 r.

Eksponaty i zabytki z zakresu malarstwa, rzeźby czy złotnictwa, a także dwie wystawy stałe dotyczące historii archidiecezji warmińskiej, sztuki i liturgii znajdą się w Muzeum Archidiecezji Warmińskiej im. bpa Jana Obłąka.

Publikacja: 11.01.2017 22:00

Otwarcie placówki zaplanowano na połowę 2018 rok.

Otwarcie placówki zaplanowano na połowę 2018 rok.

Foto: 123RF

Placówka powstanie na Starym Mieście w Olsztynie. Jej otwarcie zapowiedziano na połowę 2018 roku.

Trwa remont kamieniczek, w których będzie się mieścić nowe muzeum. Powstanie ono w dwóch XIX-wiecznych kościelnych budynkach przy ul. św. Barbary, które są w złym stanie technicznym.

– Całość nie prezentuje się dziś zbyt okazale. Stan budynków stale się pogarsza. Wymagają one gruntownego remontu, ale i adaptacji pomieszczeń do celów wystawienniczych – opowiada ks.Marcin Sawicki, rzecznik Kurii Archidiecezji Warmińskiej.

W dwóch kamienicach scalonych łącznikiem mieściło się m.in. wcześniej pielgrzymkowe biuro podróży oraz mieszkania dla księży i zakonnic.

– Obecnie kamienice, które znajdują się w rejestrze zabytków, są wyłączone z użytkowania z uwagi na zły stan techniczny. Jedynie w jednej z kamienic funkcjonuje jeszcze księgarnia z dewocjonaliami – mówi ks. Sawicki.

Dodaje, że do poszczególnych kamienic wchodzi się osobnymi klatkami schodowymi, ale pomiędzy nimi można przechodzić także strychem. Zachowało się wiele oryginalnych elementów wyposażenia, stolarki, w tym drewniane schody klatki schodowej.

Pod koniec roku kuria metropolitalna w Olsztynie, która starała się o dofinansowanie gruntownego remontu przyszłej siedziby Muzeum Archidiecezji Warmińskiej, dostała dotacje na ten cel z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Przyznano jej niemal 8,5 mln zł.

Dzięki otrzymanym środkom rozpoczęto już rewitalizację budynków, w których będzie mieściło się muzeum. Jakie prace zostaną tam wykonane?

– Część ścian zostanie zburzona, żeby uzyskać większe powierzchnie wystawowe. W sumie zajmą one 1,3 tys. mkw. Rozebrany zostanie także garaż, a na jego miejscu powstanie przykryte szklanym dachem atrium, które będzie jednocześnie muzealną recepcją i kawiarnią – wylicza ks. Sawicki.

Dodaje, że oprócz sal ekspozycyjnych w muzeum znajdą się magazyny, pracownia konserwatorska, a także pokoje gościnne. Remont kamienic przy ulicy św. Barbary w Olsztynie ma się zakończyć na przełomie 2017/2018 roku.

Samo Muzeum Archidiecezji Warmińskiej ma zostać otwarte przed sezonem letnim, w połowie 2018 roku. Jego patronem będzie bp Jan Obłąk, w latach 1982–1988 metropolita olsztyński, znany m.in. z popularyzacji wiedzy o przeszłości Warmii, za co w 1982 roku otrzymał godność honorowego członka Polskiego Towarzystwa Historycznego.

Co będzie prezentowane w muzeum? – Znajdą się tam eksponaty i zabytki z zakresu malarstwa, rzeźby, złotnictwa, będące własnością parafii, Archiwum Archidiecezji Warmińskiej czy Biblioteki Hosianum, które będą oddane do muzeum do depozytu z zachowaniem praw własności – wylicza ks. Sawicki.

Dodaje, że w placówce będzie mogło się znaleźć około 300 eksponatów, ale z uwagi na niedużą powierzchnię wystawienniczą raczej nie znajdą się w nim np. ołtarze.

– Oprócz dwóch wystaw stałych dotyczących historii archidiecezji warmińskiej, a także sztuki i liturgii, przewidziane są również wystawy czasowe – zapowiada ks. Sawicki.

Placówka powstanie na Starym Mieście w Olsztynie. Jej otwarcie zapowiedziano na połowę 2018 roku.

Trwa remont kamieniczek, w których będzie się mieścić nowe muzeum. Powstanie ono w dwóch XIX-wiecznych kościelnych budynkach przy ul. św. Barbary, które są w złym stanie technicznym.

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Materiał partnera
Dolny Śląsk mocno stawia na turystykę
Regiony
Samorządy na celowniku hakerów
Materiał partnera
Niezależność Energetyczna Miast i Gmin 2024 - Energia Miasta Szczecin
Regiony
Nie tylko infrastruktura, ale też kultura rozwijają regiony
Regiony
Tychy: Rządy w mieście przejmuje komisarz wybrany przez Mateusza Morawieckiego