Tak, to właśnie w tym regionie Polski powstają gry wideo „Chernobyl VR Project", „Get Even", "Kursk", czy „Enigmatis", które wkrótce mogą podbić światowy rynek. Hitowe tytuły tworzone przez studia The Farm 51, Jujubee i Artifex Mundi mogą sprawić, że o Katowicach i Gliwicach stanie się naprawdę głośno wśród fanów cyfrowej rozrywki, a Górny Śląsk wyrośnie na zagłębie game developerów. Widać już pierwsze oznaki, że taki scenariusz jest jak najbardziej realny.

W przedsprzedaży, która ruszyła 1 lipca, aplikacja „Chernobyl VR Project" znalazła ponad 6 tys. nabywców. Producent, gliwicka spółka The Farm 51, spodziewa się, że do końca roku popyt na ten tytuł skoczy do 10 tys. szt., co pozwoli na pokrycie kosztów projektu. To pozwala firmie spokojnie myśleć o zyskowności przedsięwzięcia. A w trakcie wchodzenia przez gliwickie studio w ten projekt nie było to wcale takie oczywiste. The Farm 51 angażował się bowiem w innowacyjne przedsięwzięcie, oparte o technologię wirtualnej rzeczywistości (VR). „Chernobyl" łączy świat gier komputerowych ze światem aplikacji edukacyjnych i narracji filmowej. To wirtualna wycieczka po Czarnobylu i Prypeci przeznaczona na urządzenia VR, które na rynku wciąż są swego rodzaju novum. Programiści z Gliwic dzięki temu weszli do grona światowych pionierów tej technologii. Polska gra jest już dziś jedną z atrakcji dla użytkowników gogli Oculus Rift, a jesienią „Cherbobylem" cieszyć będą się fani takich sprzętów VR, jak: HTC Vive, czy Sony PlayStation VR.

The Farm 51 to już marka rozpoznawalna. Natomiast katowicki Jujubee w branży gier dopiero raczkuje. Mimo to o projekcie studia - grze „Kursk" - już jest głośno. Tytuł, który odnosi się do historii związanej z tajemniczym zatonięciem rosyjskiego okrętu atomowego K-141 Kursk, na pokładzie którego zginęło 118 marynarzy, wzbudził za naszą wschodnią granicą wiele kontrowersji. Będzie to bowiem pierwsza w historii gra dokumentalna, silnie inspirowana tą tragedią.

O budowę uznanego na świecie, silnego środowiska producentów gier dba inny śląski game developer - Artifex Mundi. Twórca gier „Enigmatis", czy „Darck Arcana" jest organizatorem wyjątkowego wydarzenia - „amJam". W jego trakcie, w ciągu 48 godzin, rodzimi producenci tworzą gry. Impreza pokazuje nie tylko niesamowite możliwości polskiej branży, ale przede wszystkim ją integruje i umacnia.