fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Śląsk

W Tychach powstanie grupa wsparcia dla osób, które niespodziewanie straciły bliskich

Rzeczpospolita
Na Śląsku rusza grupa wsparcia dla osób, które zostały nagle same.

„Żałobę każdy przeżywa inaczej. Większość sama sobie poradzi, są jednak tacy, i ja byłam właśnie taką osobą, którzy wiedzą, że doszli ze swoim cierpieniem do ściany" – mówi Olga Puncewicz, która po stracie męża himalaisty Piotra Morawskiego założyła Fundację Nagle Sami. Nowa grupa wsparcia tej fundacji, oferująca pomoc ludziom po stracie bliskiej osoby, powstaje właśnie w Tychach. Bezpłatne spotkania odbywają się cyklicznie przez 14 miesięcy.

Marta Leszko, psycholog, która będzie prowadziła śląską grupę wsparcia, tłumaczy, że spotkania nie mają gotowego scenariusza, obowiązują jednak zasady poufności i ochrony prywatności. „W atmosferze akceptacji spotkania są szansą na dzielenie się smutkami, frustracjami, obawami, złością, ale też radością i sukcesami".

Jedna z uczestniczek grup tak oceniła spotkania: „Grupa dała mi siłę i nadzieję, że mogę żyć, cieszyć się życiem, mieć swoje pragnienia, marzenia. To nie znaczy, że zapomniałam o swoim mężu, zawsze będę o nim pamiętać. Jednak zaakceptowałam fakt, że jego przy mnie już nie ma".

Jak opowiada Olga Puncewicz, do stworzenia fundacji przyczyniły się m.in. maile i listy, które dostawała po publikacji książki „Od początku do końca", w której opowiadała o swoim życiu z mężem. „Pisali do mnie bardzo różni ludzie, dzielili się swoimi historiami, stratami, swoim bólem. Początkowo odpisywałam im sama, z czasem zrozumiałam, że nie udźwignę tego bólu. Wiedziałam też, że nie mogę ich zostawić samych. Postanowiłam zatem założyć organizację, w której profesjonaliści będą pomagać wszystkim potrzebującym" – opowiada.

Fundacja Nagle Sami działa od 2011 r. Jest to pierwsza w Polsce organizacja pozarządowa zajmująca się w sposób kompleksowy pomocą dla osób w żałobie. Fundacja oferuje indywidualne spotkania z psychologiem, grupy wsparcia, telefon wsparcia (800 108 108). Pomaga także dzieciom w żałobie i prowadzi dla nich specjalne warsztaty. Prowadzi stronę www.naglesami.org.pl, na której można znaleźć potrzebne informacje i wsparcie.

Zgłoszenia do grupy w Tychach na mail: slask@naglesami.org.pl.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA