W kategorii eseistyka zwyciężył Krzysztof Siwczyk, poeta i eseista. Nagrodzony esej to „Koło miejsca", którego akcja dzieje się w Gliwicach w latach 80. i 90. To miasto rodzinne Siwczyka, który znany jest z książek krytycznoliterackich i eseistycznych. „Schrony" Michała Sobola to z kolei nagroda w kategorii poezja. Sobol, poeta, ale i historyk kościoła oraz filozof, na co dzień pracuje w Krakowie w klasztornej bibliotece. „Schrony" to piąty tom jego wierszy. „Autor koncentruje uwagę na ludzkich wysiłkach, by przekroczyć własną kondycję lub uciec przed nieuchronnym losem. W piątym zbiorze wierszy poeta próbuje opisać z właściwą sobie przenikliwością, jak – próbując ocalić poczucie sensu – podejmujemy walkę o zrozumienie świata lub narzucenie rzeczywistości swojego porządku" – tak Anna Spólna napisała o najnowszym tomie wierszy Sobola.

W prozie najlepsza okazała się Salcia Hałas i jej „Pieczeń dla Amfy". To powieść o obyczajach przymorskiego ludu oraz zapis żywego języka różnych grup społecznych, nowomowy przesiąkniętej wpływami z telewizji, reklam i popkultury, zderzonej z literaturą piękną, poezję, odwołaniami do Biblii i kultury antycznej. Akcja dzieje się w Gdańsku na Przymorzu, a główna bohaterka to Maria Mania, mieszkanka charakterystycznego falowca, najdłuższego bloku Trójmiasta, i pracownica cmentarnej kwiaciarni. Hałas opisuje jej życie i innych mieszkańców bloku na Przymorzu.

W kategorii przekład na język polski wygrał Ryszard Engelking za tłumaczenie „Szkoły uczuć" Gustave'a Flauberta. Engelking jest matematykiem, specjalistą od topologii i teorii wymiaru, a jednocześnie tłumaczem literatury francuskiej. Z kolei „Szkoła uczuć" to napisana z epickim rozmachem, licznymi bohaterami, moralna i uczuciowa historia pokolenia urodzonego w latach 20. XIX wieku. Do tej pory szkoła istniała w języku polskim tylko w jednym, wielokrotnie wznawianym przekładzie Anieli Micińskiej z 1953 roku. Znakomity, opatrzony komentarzem przekład Ryszarda Engelkinga jest pierwszym od ponad 60 lat tłumaczeniem tej wielkiej powieści.

Do konkursu zgłoszono aż 434 tytuły, spośród których nominowano 20. Wyniki ogłoszono podczas uroczystej gali w gdyńskim Muzeum Emigracji. Laureaci otrzymali pamiątkowe statuetki – Kostki Literackie oraz nagrody finansowe w wysokości 50 tys. zł. Kapitule Nagrody Literackiej Gdynia przewodniczyła w tym roku prof. Agata Bielik-Robson.