Woda z kranu zamiast z butelki?

Coraz popularniejsze staje się picie wody z kranu. Tym bardziej, że – jak pokazują badania – trójmiejska „kranówka" nie odbiega jakością od butelkowanych wód w sklepach.

Publikacja: 15.08.2016 23:00

Woda z kranu zamiast z butelki?

Foto: 123 rf

– Poproszę wodę – słychać głos klienta w popularnym lokalu przy sopockim Monciaku.

– Butelkową czy z kranu? Bo, ta druga jest bezpłatna – wyjaśnia barmanka.

Na barze stoi duży, szklany pojemnik z wodą, widać w nim też plasterki ogórka. Obok szklanki. Każdy może sobie nalać i napić się. Wystarczy odkręcić kurek. Klienci chętnie sięgają po taką wodę, chociażby w przerwach pomiędzy kolejną lampką wina, czy szklanką piwa.

Szczegółowe badania

Takie serwowanie wody nie jest już rzadkością w Sopocie czy Gdańsku. „Kranówka" staje się alternatywą dla wody butelkowanej.

- Przeprowadziliśmy porównanie parametrów naszej wody z parametrami jednej z popularniejszych na pomorzu wód butelkowanych – mówi Michał Gad z Saur Neptun Gdańsk.

I nie chodzi o czystość wody, bo ta jest kontrolowana na bieżąco, ale przede wszystkim jej jakość. - Ważnymi cechami wody z kranu są zdatność do spożycia przez cały czas, świeżość, czyli krótki „wiek wody", a więc od momentu jej wyprodukowania do ujęcia przez konsumenta – wyjaśnia Jacek Kieloch, wiceprezes Saur Neptun Gdańsk.

Wyniki? Badana kranówka miała 99,8 mg wapnia na jeden litr, a woda butelkowana 66,13 mg. I dalej odpowiednio: magnezu było 10,7 mg/l w kranowej i 9,72 mg w butelkowanej, potasu odpowiednio 3,6 mg/l i 5 mg/l, a sodu 38,4 mg i 2,33 mg.

Przedstawiciele Saur Neptun Gdańsk, który dostarcza wodę do Gdańska i Sopotu, wskazują też na względy ekologiczne. - Produkcja wody dostarczanej poprzez instalację sanitarną do konsumenta jest o wiele tańsza i nie wymaga utylizacji opakowania po jej zużyciu – podkreśla Jacek Kieloch.

Lepsze oceny

Oddzielną kwestią jest czystość. Woda na bieżąco kontrolowana jest w 15 punktach wprowadzania jej do sieci i 37 punktach.

- Wodę podawaną w 2015 roku z ujęć podziemnych zbadano w zakresie 114 parametrów fizykochemicznych i 4 bakteriologicznych, natomiast z ujęcia powierzchniowego w zakresie 122 parametrów fizykochemicznych i 5 parametrów bakteriologicznych – wylicza Michał Gad.

Dobra jakość wody połączona z promocją spowodowała, że takie sytuacje jak we wspomnianym lokalu stają się powszechne. Saur Neptun Gdańsk co dwa lata zleca wykonanie badań opinii publicznej na temat wody. Ostatnie sondaże miały miejsce w 2015 roku.

Badaniem objęto 1700 osób. Okazało się, że wodę bezpośrednio z kranu pije już 39 procent gdańszczan i aż 57 procent sopocian. W 2003 roku było to odpowiednio 26 i 42 proc.

To, że mieszkańcy Trójmiasta chętniej spożywają wodę jest z pewnością efektem wzrostu jej oceny. Aż 89 proc. badanych gdańszczan i 96 proc. sopocian określiło wodę z kranu jako dobrą lub bardzo dobrą.

Dla porównania w 2003 roku pozytywnie o jakości wody wypowiedziało się tylko 62 proc. gdańszczan. Sopocianie niezmiennie od lat są zadowoleni ze swojej wody. W 2003 roku odsetek pozytywnych odpowiedzi wynosił 92 proc.

– Poproszę wodę – słychać głos klienta w popularnym lokalu przy sopockim Monciaku.

– Butelkową czy z kranu? Bo, ta druga jest bezpłatna – wyjaśnia barmanka.

Pozostało 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Materiał partnera
Dolny Śląsk mocno stawia na turystykę
Regiony
Samorządy na celowniku hakerów
Materiał partnera
Niezależność Energetyczna Miast i Gmin 2024 - Energia Miasta Szczecin
Regiony
Nie tylko infrastruktura, ale też kultura rozwijają regiony
Regiony
Tychy: Rządy w mieście przejmuje komisarz wybrany przez Mateusza Morawieckiego