Opiekunowie mogą odetchnąć

Zawsze marzyłam o takim ośrodku, w którym mogłabym zostawić pod opieką dziecko – mówi pani Gabriela, mama niepełnosprawnego syna. W Szczecinie uruchomiono tzw. mieszkanie wytchnieniowe.

Publikacja: 04.04.2019 08:00

Mieszkanie prowadzić będzie Caritas Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej, która zapewni całodobową

Mieszkanie prowadzić będzie Caritas Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej, która zapewni całodobową opiekę niepełnosprawnych na czas, gdy nie może jej sprawować opiekun. Chodzi zarówno o sytuacje losowe lub po prostu potrzebę odpoczynku.

Foto: materiały prasowe

W czteropokojowym mieszkaniu jest niezbędne wyposażenie potrzebne nie tylko do życia, ale przede wszystkim do opieki nad osobami niepełnosprawnymi. Zarówno dziećmi, jak i dorosłymi. Bo to właśnie im oraz ich opiekunom dedykowane jest mieszkanie. Niepełnosprawny syn pani Gabrieli niestety nie doczekał mieszkania, zmarł w ubiegłym roku, ale ona sama dzisiaj opiekuje się mieszkańcami i dzieli z nimi dobrą energią. – Wiem, że to ogromna pomoc dla rodzin i osób niepełnosprawnych – mówi pani Gabriela.

– Można odpocząć i porozmawiać z ludźmi – dodaje pan Zbyszek. – Pierwszy raz wyjechałem z domu – cieszy się pan Marian.

Mieszkanie prowadzić będzie Caritas Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej, która zapewni całodobową opiekę niepełnosprawnych na czas, gdy nie może jej sprawować opiekun. Chodzi zarówno o sytuacje losowe lub po prostu potrzebę odpoczynku. Jednorazowo opieką może być objęte pięć osób. Podobne mieszkanie – prowadzone przez Caritas Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej już od listopada 2018 roku działa w Kołobrzegu.

Mieszkanie modelowe

Mieszkanie powstało w ramach projektu „Dobre wsparcie – system lokalnych usług społecznych", który realizuje Fundacja Nauka dla Środowiska Koszalina, Caritas Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej, Caritas Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej i województwo zachodniopomorskie. Celem projektu jest wspieranie rozwoju usług społecznych skierowanych do osób niepełnosprawnych lub niesamodzielnych, głównie na obszarach wiejskich. W lipcu ubiegłego roku udało się w Szczecinie uruchomić tzw. mieszkanie modelowe. W siedzibie Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego w Szczecinie udało się zgromadzić wiele elementów i rozwiązań, które mogą pomóc w codziennym życiu zarówno niepełnosprawnym, jak i ich opiekunom.

I tak – dla osób z niepełnosprawnością ruchową przygotowano specjalne poręcze i pochwyty montowane przy toalecie, umywalce i strefie prysznicowej. Do spłukiwania służy boczny przycisk. Prysznic nie jest zabudowany, ale stanowi otwartą przestrzeń bez brodzika z umieszczonym siedziskiem. Jest też przykładowa wanna, wyposażona w szczelne drzwi, dzięki którym można do niej łatwo wejść. Są też poręcze i ławka. Wszystkie urządzenia są tak zamontowane, by pomiędzy nimi była odpowiednia przestrzeń do manewrów wózkiem inwalidzkim. W mieszkaniu jest też fotel geriatryczny. Meble otwierane są na dotyk, włączniki światła są niżej niż w typowych mieszkaniach, a z kolei gniazdka elektryczne wyżej niż zwykle.

Praktyczne rozwiązania

Są też rozwiązania dla osób niedowidzących – to kontrastujące kolory, jeżeli chodzi o przedmioty, czy też stykające się powierzchnie podłogi, ścian, sufitów. Brzegi stolików są wyposażone w podwyższone krawędzie, dzięki czemu trudniej zrzucić z nich przedmiot. Tarcza zegara jest czarna, a godziny białe. Pokój ma dodatkowe lampy z oświetleniem punktowym, a brzegi mebli mają zabezpieczone albo zaokrąglone kanty. Inne szczegóły: brak dywaników, co eliminuje ryzyko potknięcia się, a progi mają poniżej 2 cm wysokości. Jest też czujnik poziomu cieczy czy podświetlane lupy.

Kolejne rozwiązania przewidziano dla niepełnosprawnych intelektualnie. Chorzy na demencję czy alzheimera mają umieszczone zdjęcia, albumy, zegary w widocznych miejscach. Są też tablice, gdzie notowany jest powtarzalny plan dnia i spis czynności, które trzeba wykonać.

W mieszkaniu modelowym odbywają się szkolenia z pielęgnacji i sprawowania opieki nad osobami leżącymi. Do tego celu służy m.in. specjalistyczne łóżko rehabilitacyjne. Są też m.in. krążki i wałki przeciwodleżynowe, kliny do pozycjonowania, dmuchana wanna do kąpieli w łóżku wraz z zestawem do mycia głowy i wiele innych.

Projekt skazany na sukces

– Miarą naszego człowieczeństwa jest to, jak pomagamy najsłabszym – mówi Olgierd Geblewicz, marszałek zachodniopomorski. – Na Pomorzu Zachodnim chcemy stanowić spójną społeczność, która daje szansę każdemu. Skala wyzwań jest ogromna, dlatego jako regionalny ośrodek polityki społecznej przecieramy pewne drogi, tworzymy pilotażowe programy i systemowe rozwiązania. W ramach projektu powstaje wypożyczalnia sprzętu medycznego, umożliwiamy dostosowanie mieszkań osób niepełnosprawnych do ich potrzeb. To konkretne działania. Ten projekt skazany jest na sukces, bo mamy sprawdzonych partnerów.

W ramach projektu odbywają się też szkolenia dla opiekunów i ich rodzin czy też doradztwo architektoniczne. Osobiście, telefonicznie i mailowo. Koszt projektu to 10 mln zł, z czego 8,5 mln zł pochodzi z Europejskiego Funduszu Społecznego. Projekt rozpoczął się 1 stycznia 2018 roku i potrwa do końca 2019.

W czteropokojowym mieszkaniu jest niezbędne wyposażenie potrzebne nie tylko do życia, ale przede wszystkim do opieki nad osobami niepełnosprawnymi. Zarówno dziećmi, jak i dorosłymi. Bo to właśnie im oraz ich opiekunom dedykowane jest mieszkanie. Niepełnosprawny syn pani Gabrieli niestety nie doczekał mieszkania, zmarł w ubiegłym roku, ale ona sama dzisiaj opiekuje się mieszkańcami i dzieli z nimi dobrą energią. – Wiem, że to ogromna pomoc dla rodzin i osób niepełnosprawnych – mówi pani Gabriela.

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Życie Pomorza Zachodniego
Zacznijmy od małych. Czy stocznie wrócą na Pomorze Zachodnie?
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Życie Pomorza Zachodniego
Wymiana pieców i termomodernizacja. Są pieniądze na walkę ze smogiem
Życie Pomorza Zachodniego
Trzebież znów na trasie. Nowy port na żeglarskiej mapie Polski
Życie Pomorza Zachodniego
Kulinaria, piwo i trójniak. Sześć produktów regionalnych w finale
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Życie Pomorza Zachodniego
Najlepsze wsparcie w UE