„Twój biznes pod banderą sukcesu”. Stawiają na technologie i ogrody

Escape Room Supplier, Hortulus, Vortex Energy, Rentumi, Lark Leisure Homes i Mabo – te firmy będą zachęcać w specjalnej kampanii promocyjnej do inwestowania na Pomorzu Zachodnim. Wszystko dzięki wygranej w pierwszej edycji konkursu „Twój biznes pod banderą biznesu".

Publikacja: 10.01.2019 11:10

?Uroczysta gala z okazji finału konkursu odbyła się w grudniu 2018 roku w hali Netto Arena w Szczeci

?Uroczysta gala z okazji finału konkursu odbyła się w grudniu 2018 roku w hali Netto Arena w Szczecinie

Foto: materiały prasowe

Udowodniliście, że na Pomorzu Zachodnim można – mówił do przedstawicieli zwycięskich firm Olgierd Geblewicz, marszałek zachodniopomorski, podczas uroczystej gali z okazji finału konkursu, która odbyła się w grudniu 2018 roku w hali Netto Arena w Szczecinie. – Zawsze byliśmy społeczeństwem otwartym na konkurencję i współpracę. Nasz region, jak żaden inny w Polsce, był dotknięty zmianami ustrojowymi i dlatego zakasaliśmy rękawy do pracy. Jako władze regionu tworzymy odpowiednie warunki do inwestowania. Udało nam się sporo, ale wciąż nam mało. Sukces Pomorza Zachodniego to suma indywidualnych sukcesów.

Oprócz laureatów gala zgromadziła liczną publiczność, a na scenie pojawiły się także gwiazdy muzyki – Adam Sztaba i Katarzyna Nosowska. Obydwoje pochodzą z Pomorza Zachodniego – Adam Sztaba z Koszalina, a Katarzyna Nosowska ze Szczecina.

113 firm

Gala była zwieńczeniem wielomiesięcznego konkursu, jaki latem władze regionu ogłosiły w ramach kampanii „Pomorze Zachodnie. Biznes w dobrym położeniu". To kampania mająca promować atuty biznesowe województwa, skierowana zarówno do tych, którzy dopiero chcą rozpocząć działalność, ale i do tych, którzy już działają, ale zastanawiają się nad wyborem miejsca. Jej głównym elementem był właśnie konkurs skierowany do mikro, małych i średnich firm. Zgłoszenia przyjmowano do 9 września.

– Zainteresowanie konkursem gospodarczym ze strony przedsiębiorców z Pomorza Zachodniego przerosło nasze oczekiwania – komentuje Krzysztof Barczyk, dyrektor gabinetu marszałka. – Cieszy nie tylko liczba zgłoszeń, ale i firmy, to czym się zajmują, co produkują i usługi, jakie oferują.

Do pierwszego etapu zgłosiło się aż 113 firm z Pomorza Zachodniego. W październiku wyłoniono z nich finałową trzydziestkę – po 10 podmiotów w każdej kategorii. Finaliści byli następnie promowani w krótkich filmikach umieszczonych w internecie.

– Chcemy pokazać naszych przedsiębiorczych mieszkańców, ich pomysły na firmę i produkt – wyjaśniał Krzysztof Barczyk, szef gabinetu marszałka zachodniopomorskiego. – Wykorzystując narrację storytellingową oraz media elektroniczne, chcemy ich wypromować i pokazać, jak robią biznes, bo tak wygląda biznes na Pomorzu Zachodnim. Ich opowieści i historie mogą być takim drogowskazem do sukcesu dla innych małych i średnich firm.

Dalszy wybór laureatów odbywał się dwutorowo. Poprzez głosowanie internautów, które odbywało się na wzór gry giełdowej. Jej uczestnicy otrzymali pule wirtualnej waluty, którą inwestowali w akcje swoich kandydatów. W ten sposób wyłoniono pierwszą zwycięską trójkę. Drugą trójkę laureatów wyłoniła specjalna kapituła, złożona z uznanych przedsiębiorców. Oni także wystąpili w specjalnych filmikach pokazujących ich drogę do biznesu.

– Pomorze Zachodnie inspiruje na co dzień. Są tu wspaniali ludzie, jesteśmy regionem, który bardzo dynamicznie się rozwija, bo ten region wspiera biznes. To miejsce do pracy i do życia. Znam wiele młodych firm, ale na pewno nie wszystkie. Jestem ciekawa, czym nas zaskoczą – wyjaśniała jeszcze przed oceną kandydatów Laura Hołowacz, prezes CSL Internationale Spedition sp. z o.o., przewodnicząca kapituły konkursu.

Wynajem mieszkań, domy mobilne i stalowe konstrukcje

Zwycięzców wyłoniono w grudniu. I tak w głosowaniu internautów zwycięzcą w kategorii mikrofirm został Rentumi, producent innowacyjnego systemu wynajmu mieszkań. To aplikacja, która obsługuje wynajem nieruchomości, płatności z tym związane, ułatwia zarządzanie i komunikację pomiędzy najemcą a wynajmującym. Głównymi odbiorcami są osoby, które mają od 1 do 30 mieszkań, choć wiadomo, że system będzie ewoluować i rozwijać zakres świadczeń. Szefem Rentumi jest Wojciech Kłodziński, który wcześniej założył i prowadził przez wiele lat firmę Enterso.

W kategorii małych firm uhonorowano Fabrykę Domów Mobilnych i Szkieletowych Lark Leisure Homes z Darłowa. To producent domów mobilnych o długości od 8 do 12 metrów, przeznaczonych zarówno do zamieszkania, jak i pracy biurowej. Domki powstają dzięki najnowocześniejszym rozwiązaniom technologicznym i skutecznie konkurują z zagranicznymi producentami. LLH produkuje je w kilkunastu modelach i wariantach – m.in. dla rodzin z dziećmi, dla par, dla osób starszych, czy też przeznaczone bardziej na kempingi czy do lasu. Jak podkreśla ich producent – liczy się nie tylko funkcjonalność, ale i design, dlatego fabryka współpracuje z architektami i designerami z całej Polski i Europy.

Najlepszą firmą średniej wielkości został z kolei Mabo, producent specjalistycznych konstrukcji stalowych ze Szczecina. Jego historia sięga 1967 roku, kiedy powstał mały warsztat ślusarski. Dzisiaj Mabo zatrudnia około 200 osób.

– Gdy zaczynałem biznes, miałem 30 lat, zdrowe ręce, zapał i pomysły. Czasy były trudne. Dzisiaj Mabo to ponad 200 pracowników, hale i nowoczesne maszyny. Wyposażenie, wiedza i umiejętności pracowników pozwalają konkurować na rynku europejskim, czemu sprzyja położenie Szczecina. Produkujemy wyroby metalowe, konstrukcje stalowe i, jako nieliczni, osprzęt kolejowej sieci trakcyjnej. Te bardzo zaawansowane technicznie urządzenia to wynik inwestowania w badania i rozwój – mówi Adolf Bogacki.

W Mabo powstają konstrukcje stalowe dla budownictwa, przemysłu i użyteczności publicznej, np. stalowe zejście na plażę. Mabo brało udział w budowie Stadionu Narodowego, gdzie zamontowało 16,5 tys. m.b. cynkowanych balustrad trybun górnej promenady niecki stadionu oraz 2 tys. m.b. balustrady zewnętrznej. Kolejnymi produktami, jakie powstają w fabryce Maby, są słupy sygnalizacyjne czy też konstrukcje bramowe.

Uhonorowano także głosujących na firmy poprzez udział w grze giełdowej. Wzięło w niej udział 12 tys. uczestników, którzy podczas 30 sesji wyznaczali aktualny kurs akcji firm starających się o zwycięstwo. 20 najlepszych graczy dostało w nagrodę tablety.

Escape room, ogrody i energia

Swoich laureatów wskazała też kapituła. W kategorii mikrofirm wygrał dostawca rozwiązań dla escape roomów – Escape Room Supplier. Firma produkuje moduły i urządzenia sieciowe do obsługi escape roomów, a także oprogramowanie, akcesoria, scenariusze i gotowe zagadki. Ma na swoim koncie także mobilny escape room. Odbiorcami są nie tylko polskie, ale i zagraniczne firmy.

Wśród małych firm wybrano Hortulus, czyli ogrody tematyczne z Dobrzycy pod Koszalinem. To dwa kompleksy ogrodów pokazowych położonych raptem 8 km od morza, budowanych od 25 lat. Pierwszy – nazwany „Ogrody tematyczne Hortulus" – zawiera 30 różnych ogrodów inspirowanych krajobrazem (skalne, leśne, wodne), czy też kulturą różnych narodów (japoński, francuski). Są tutaj autorskie ogrody połączone w grupy – woń, aromat, zapach, barwa, światło, cień, szum, szelest, cisza, dźwięk. Drugi z kompleksów – „Ogrody Hortulus Spectabilis" – został udostępniony zwiedzającym w 2014 roku. Docelowo ma mieć 30 ha. Dzisiaj zagospodarowane jest 8 ha, z czego 1 ha zajmuje największy na świecie labirynt grabowy. W jego sercu jest 20-metrowa wieża widokowa.

W kategorii średnich firm wybrano Vortex Energy. Firma powstała w 2004 roku w Niemczech, a jej polska spółka z siedzibą w Szczecinie dwa lata później. Prowadzi obrót i sprzedaż energii pozyskiwanej z odnawialnych źródeł energii. Jak podaje firma, przy wykorzystaniu blisko 390 MW mocy wytwórczej z OZE i około 100 MW mocy energii wiatrowej będącej w jej zarządzaniu zaopatruje obecnie w czystą energię aż 333 550 gospodarstw domowych.

– Jesteśmy zafascynowani naturą. Słońce, wiatr. To niewyczerpane źródło jest darem natury, z którym postanowiliśmy pracować – mówił Adam Pantkowski, prezes Vortex Energy. – W 2006 roku stworzyliśmy w Szczecinie firmę zajmującą się realizacją projektów farm wiatrowych i fotowoltaicznych, w 100 proc. związaną z zieloną energią. Pracujemy z absolwentami regionalnych uczelni, którzy posiadają unikalne umiejętności wymagane przy realizacji projektów OZE. Naszym sprzymierzeńcem jest tutejsza natura – m.in. odpowiednie nasłonecznienie, co pozwala na realizację części projektów w regionie.

Zwycięzcy konkursu dostali tytuł „Bandery sukcesu 2018" oraz po 10 tys. zł do wykorzystania na szkolenia, warsztaty lub studia. Laureaci zostaną też pokazani w sześciu spotach reklamowych, które będą wykorzystywane w kampanii wizerunkowej Pomorza Zachodniego.

– Pokazujemy, że na Pomorzu Zachodnim można, a my chcemy, żeby region był znakiem jakości, żeby był kojarzony z sukcesem. Chcemy być dumni z Pomorza Zachodniego i chcemy, żeby firmy były dumne z naszego regionu – podsumował konkurs Olgierd Geblewicz, marszałek zachodniopomorski.

Udowodniliście, że na Pomorzu Zachodnim można – mówił do przedstawicieli zwycięskich firm Olgierd Geblewicz, marszałek zachodniopomorski, podczas uroczystej gali z okazji finału konkursu, która odbyła się w grudniu 2018 roku w hali Netto Arena w Szczecinie. – Zawsze byliśmy społeczeństwem otwartym na konkurencję i współpracę. Nasz region, jak żaden inny w Polsce, był dotknięty zmianami ustrojowymi i dlatego zakasaliśmy rękawy do pracy. Jako władze regionu tworzymy odpowiednie warunki do inwestowania. Udało nam się sporo, ale wciąż nam mało. Sukces Pomorza Zachodniego to suma indywidualnych sukcesów.

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Życie Pomorza Zachodniego
Zacznijmy od małych. Czy stocznie wrócą na Pomorze Zachodnie?
Życie Pomorza Zachodniego
Wymiana pieców i termomodernizacja. Są pieniądze na walkę ze smogiem
Życie Pomorza Zachodniego
Trzebież znów na trasie. Nowy port na żeglarskiej mapie Polski
Życie Pomorza Zachodniego
Kulinaria, piwo i trójniak. Sześć produktów regionalnych w finale
Życie Pomorza Zachodniego
Najlepsze wsparcie w UE