Większe miasto, większy potencjał

Niespełna pięciotysięczny Otmuchów wchłonął cztery okoliczne sołectwa i ma teraz więcej o 2,5 tys. mieszkańców i ponad 2 tys. ha powierzchni.

Publikacja: 29.01.2018 22:00

Otmuchów liczy, że dzięki powiększeniu wzrosną szanse miasta w staraniach o fundusze unijne.

Otmuchów liczy, że dzięki powiększeniu wzrosną szanse miasta w staraniach o fundusze unijne.

Foto: AdobeStock

– Chodziło o zwiększenie szans na pozyskiwanie środków ze źródeł zewnętrznych, w tym głównie dotacji unijnych. To przełoży się bezpośrednio na podejmowanie wielu kolejnych inicjatyw inwestycyjnych oraz naszej atrakcyjności, a co za tym idzie podwyższenia poziomu życia mieszkańców – wylicza Kazimierz Mentel z Urzędu Miasta.

Otmuchów to miasteczko położone w środku powiatu nyskiego. Od nowego roku jego częścią są cztery sąsiednie sołectwa: Sarnowice, Śliwice, Nieradowice i Wójcice.

– Ich mieszkańcy od wielu lat korzystali z infrastruktury miejskiej, szerokiej gamy usług podstawowych. W Otmuchowie znajdują się: żłobek, przedszkola, szkoły podstawowe i ponadpodstawowe, w których dzieci z przyłączonych sołectw uczą się, a rodzice pracują. Powiązanie to związane jest nie tylko z pracą i nauką, lecz również z opieką medyczną, integracją kulturową i społeczną – wylicza urzędnik. Podkreśla, że miejscowości te są powiązane z miastem także gminną siecią transportową.

Propozycja włączenia sołectw do miasta wyszła od burmistrza Otmuchowa. Dwa lata temu radni podjęli uchwałę w sprawie przystąpienia do procedury zmiany granic administracyjnych miasta i konsultacji z mieszkańcami. Potem był wniosek do MSWiA, który stamtąd trafił do Kancelarii Premiera. – To Rada Ministrów rozpatruje wnioski samorządów nie później niż do dnia 31 lipca danego roku, a zmiany w podziale terytorialnym następują 1 stycznia – informuje biuro prasowe MSWiA.

Tak było też w przypadku Otmuchowa. Rządowe rozporządzenie z 24 lipca 2017 r. ustaliło zmianę granic Otmuchowa od 1 stycznia 2018 r.

W tym roku tak dochody jak i wydatki budżetowe Otmuchowa się nie zmieni. Władze miasta zapewniają, że zarówno kiedy przyłączone miejscowości były sołectwami, jak i teraz, kiedy zostały włączone do Otmuchowa, były i są obejmowane zadaniami inwestycyjnymi.

– Chodzi przede wszystkim o przedsięwzięcia proekologiczne i drogownictwo – tłumaczy Kazimierz Mentel.

W tym roku zaplanowano m.in. budowę kanalizacji w Sarnowicach i Śliwicach i powiązanie jej z siecią gminy. Będą też budowane przydomowe oczyszczalnie ścieków. Miasto stawia na działania prospołeczne, m.in. opiekę nad ludźmi starszymi. Trwa adaptacja ośrodka wypoczynkowego na Dom Pomocy Społecznej. Ma być gotowy w tym roku.

Urzędnicy chwalą się, że dzięki powiększeniu Otmuchowa wzrosły szanse na pozyskiwanie dofinansowań z UE. Korzyści mają też mieszkańcy przyłączonych sołectw.

– Wzrosła wartość posiadanego przez nich majątku, głównie nieruchomości w granicach 20–30 proc. – mówi Kazimierz Mentel.

Otmuchów jest jedyną miejscowością na Opolszczyźnie, która w tym roku zwiększyła obszar.

Materiał partnera
Dolny Śląsk mocno stawia na turystykę
Regiony
Samorządy na celowniku hakerów
Materiał partnera
Niezależność Energetyczna Miast i Gmin 2024 - Energia Miasta Szczecin
Regiony
Nie tylko infrastruktura, ale też kultura rozwijają regiony
Regiony
Tychy: Rządy w mieście przejmuje komisarz wybrany przez Mateusza Morawieckiego