Sektor w fazie wzrostu

Branża nowoczesnych usług dla biznesu zatrudnia już w Lublinie ok. 7,5 tysiąca pracowników.

Publikacja: 14.09.2017 21:00

Lublin to największe zagłębie powierzchni biurowych w Polsce wschodniej

Lublin to największe zagłębie powierzchni biurowych w Polsce wschodniej

Foto: materiały prasowe

Potwierdzenie jej dynamicznego rozwoju przyniosła ostatnio m.in. decyzja amerykańskiego Ubera, który stworzył w Lublinie centrum wsparcia biznesowego firmy. Będzie ono odpowiadać za rozwiązywanie problemów pasażerów oraz ułatwianie pracy kierowcom. W oddziale zatrudnienie znalazło prawie 40 konsultantów, w większości absolwentów lubelskich uczelni. Przedstawiciele Ubera deklarują, że lubelski oddział będzie rozwijany, zwiększy się więc też zatrudnienie.

Blisko 180 pracowników w Lublinie poszukuje firma Convergys dla koncernu Samsung Electronics, który uruchamia tu jedyną w kraju linię kontaktu przed- i posprzedażowego. Dla Convergys, którego oddział działa w mieście od 2014 roku, pracuje już 120 osób przy obsłudze spółki Telefonica Deutschland.

Zatrudnienie zwiększa też brytyjska firma Phlexglobal, która zajmuje się przetwarzaniem, gromadzeniem i archiwizowaniem dokumentacji do badań klinicznych na potrzeby firm farmaceutycznych. Jej jedyny oddział w Polsce działa właśnie w Lublinie od maja ubiegłego roku i zatrudnia 54 osoby. Na przełomie 2017/2018 roku rozszerzy kadrę do 80 stałych pracowników. Przedstawiciele firmy zapowiadają dalszy rozwój lubelskiego oddziału.

Phlexglobal to jedna z sześciu firm (oprócz Codete, Team International, Tesseract Dev, Itmagination i Ubera ), która od początku ubiegłego roku utworzyła nowe centra w Lublinie.

Dynamiczny rozwój

Rynek nowoczesnych usług dla biznesu rozwija się szybko od około pięciu lat, na co wpływ miało otwarcie Portu Lotniczego Lublin, który otworzył miasto na inwestorów. Od tego czasu powstało większość centrów usług outsourcingowych (BPO), usług wspólnych (SSC), IT czy badawczo-rozwojowych. Zdecydowana większość firm rozszerzyła swoje usługi i zwiększyła zatrudnienie, pracowników poszukując wśród studentów i absolwentów miejscowych szkół wyższych.

– Na tak intensywny rozwój tego segmentu wpływ ma dostępność kadry, bo jesteśmy największym po tej stronie Wisły ośrodkiem akademickim z dziewięcioma uczelniami publicznymi i prywatnymi, w których studiuje około 65 tys. studentów. To także dostępność nowoczesnych powierzchni biurowych. Coraz większa dostępność komunikacyjna naszego Lublina, a także efekt naszych działań, bo przez ostatnich sześć lat wprowadziliśmy do miasta kilkadziesiąt firm – mówi Mariusz Sagan, dyrektor wydziału strategii i obsługi inwestorów Urzędu Miasta Lublin.

Nie bez znaczenia jest też konkurencyjność kosztowa. Koszty operacyjne oraz zatrudnienia w Lublinie są o ponad 20 procent niższe w porównaniu z największymi ośrodkami usług biznesowych w Polsce.

Jak wynika z najnowszego raportu Związku Liderów Sektora Usług Biznesowych (ABSL), Lublin zajmuje dziewiąte miejsce pod względem zatrudnienia w tym sektorze gospodarki w Polsce. Jest największym ośrodkiem centrów BPO/SSC/R&D, a przede IT we wschodniej Polsce. Z danych za I kwartał tego roku wynika, że w mieście działa 59 centrów z tego segmentu, z czego 44 jest z kapitałem polskim, a 15 należy do firm zagranicznych. Pracuje w nich 5,7 tys. pracowników. Raport ABSL nie uwzględnia jednak podmiotów koncentrujących się na obsłudze klientów wewnętrznych i zewnętrznych w Polsce i tylko w języku polskim, jak np. centra PKO BP, Warty czy Euronetu. To kolejne 1300 pracowników.

Łącznie szacuje się, że w usługach dla biznesu pracuje w Lublinie około 7,5 tys. osób.

Głównie IT

W centra w Lublinie zainwestowały cztery firmy z USA, trzy z Francji, po dwie z Wielkiej Brytanii, Niemiec i Szwajcarii, po jednej z Włoch i Austrii. Zatrudniają prawie 53 proc. ogółu pracowników. Cechą charakterystyczną lubelskiego rynku jest wyraźna dominacja centrów IT, które stanową aż 46 z 59 podmiotów. – Poza Trójmiastem i Katowicami to właśnie Lublin jest tym miastem, gdzie usługi IT stanową największą część tej puli usług dla biznesu. Kolejną cechą tego rynku jest mniejszy niż w innych miastach procent centrum usług wspólnych, czyli pracujących na rzecz jednostek macierzystych. Większość to service providerzy, czyli firmy IT i BPO – mówi Janusz Górecki, head of research ABSL.

Rozwojowi sektora sprzyja też dynamicznie rosnący rynek powierzchni biurowych. Zasoby te w ciągu ostatnich pięciu lat zwiększyły się o 70 proc. To największe zagłębie nowoczesnych biur we wschodniej Polsce i dziewiąte pod względem podaży w Polsce. W ciągu ostatnich pięciu lat oddano do użytku 18 nowoczesnych biurowców. Pod koniec sierpnia zasoby te stanowiły około 158 tys. mkw. Do końca roku inwestorzy oddadzą do użytku kolejne inwestycje, więc na rynku przybędzie kolejne 34 tys. mkw.

– W ciągu kilku lat będziemy mieli łącznie niemal 300 tys. mkw. biur. Tym samym wejdziemy na poziom głównych miast w Polsce – mówi Mariusz Sagan.

Dobre perspektywy

Sektor nowoczesnych usług dla biznesu nadal ma się dynamicznie rozwijać. – Miasto wciąż charakteryzuje niewielka presja na lokalnym rynku pracy w porównaniu z choćby Krakowem. Jest zatem przestrzeń do powstania nowych centrów i rozwoju tych już obecnych – mówi Janusz Górecki.

Z prognoz ABSL wynika, że do 2020 r. w Lublinie będzie działać co najmniej 80 centrów BPO, SSC, IT i R&D zatrudniających ok. 9 tys. osób, wśród nich może być też duża grupa obywateli Ukrainy, dla których miasto nad Bystrzycą jest atrakcyjnym miejscem pracy.

Materiał partnera
Dolny Śląsk mocno stawia na turystykę
Regiony
Samorządy na celowniku hakerów
Materiał partnera
Niezależność Energetyczna Miast i Gmin 2024 - Energia Miasta Szczecin
Regiony
Nie tylko infrastruktura, ale też kultura rozwijają regiony
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Regiony
Tychy: Rządy w mieście przejmuje komisarz wybrany przez Mateusza Morawieckiego