Atrakcje Wrocławia: Kolejkowo - największa w Polsce makieta kolejowa

800 m od wrocławskiego rynku mieści się Kolejkowo, w którym zobaczymy m.in. miniaturowy Wrocław i Dolny Śląsk.

Publikacja: 24.11.2016 22:00

Foto: materiały prasowe

Na Dworcu Świebodzkim we Wrocławiu jest największa w Polsce makieta kolejowa. Wystawa ta czynna jest od stycznia 2015 roku. We wrześniu 2016 roku otworzono także makietę w Gliwicach. Obie miniatury cieszą się dużym zainteresowaniem.

- Wrocławskie Kolejkowo w ciągu niecałych dwóch lat od otwarcia odwiedziło 250 tys osób. - mówi Jakub Paczyński z Kolejkowa.

Kolejkowo to ogromna makieta przedstawiająca życie Dolnego Śląska i jego mieszkańców. Jej powierzchnia to 260 mkw . Są tu 162 budynki, m.in. miniatury autentycznych budowli z regionu, np. obserwatorium meteorologiczne na Śnieżce, schronisko Szwajcarka w Sudetach Zachodnich czy Dworzec Świebodzki we Wrocławiu.

Po 430 metrach torowiska jeździ 15 pociągów, które ciągną łącznie 60 wagonów. Lokomotywy poruszają się ze średnią prędkością 1,5 km/h. Poza pociągami jest tu 108 samochodów i jeden tramwaj. Wszystkimi pojazdami steruje komputer.

Odwiedzając Kolejkowo można obserwować jak toczy się jego życie. Dzień trwa tu dziewięć min, a noc cztery min. Gdy zapada zmrok w budynkach i na ulicach zapalają się światła. Świat ten zmienia się także wraz z porami roku czy bieżącymi wydarzeniami, np. na święta państwowe wywieszane są flagi, a na rozgrywki sportowe rozstawiane są strefy kibica.

Miniaturowi mieszkańcy przedstawieni są w różnych sytuacjach życiowych, np. podczas pracy, odpoczynku, a nawet wyprawy górskiej. Łącznie jest tu 2300 figurek ludzi i zwierząt.

Warto wiedzieć, że odwiedzający nie są oddzieleni od makiety szybą, dzięki czemu mogą poczuć się częścią tego miniaturowego świata i dokładnie się mu przyjrzeć. Jednak trudno jest dostrzec wszystkie szczegóły podczas jednej wizyty w Kolejkowie.

- Odwiedzającym zadajemy zagadki, np. znalezienie dziewięciu kotów na makiecie. Bystrym obserwatorom zajmuje to ok. 30-40 min, mimo że koty są dobrze widoczne. – opowiada Jakub Paczyński i dodaje, że najczęściej zwiedzający spędzają tu ok. 1-1,5 godziny, ale zdarzają się też osoby spędzające cztery godziny.

Na pomysł stworzenia miniaturowego świata wpadła grupa pasjonatów modelarstwa. Zmotywowani uznaniem, jakim cieszyła się wystawa ich prac modelarskich w Karpaczu, postanowili stworzyć coś jedynego w swoim rodzaju – miniatury autentycznych budowli z Dolnego Śląska w rzadko spotykanej skali 1:25.

Zastosowanie takiej skali pozwala na przedstawienie licznych detali w odwzorowanych miejscach czy postaciach. Nad makietą pracuje obecnie 15 modelarzy. Proces tworzenia jest długotrwały, ponieważ wszystkie elementy wykonywane są ręcznie. Na stworzenie jednego nowego mieszkańca Kolejkowa potrzeba ok. sześciu godzin.

- Zaczynamy od wyrzeźbienia w wosku poszczególnych elementów ciała, przygotowania silikonowej formy i odlania ich z żywicy. Powstałe części sklejamy ze sobą oraz wykonujemy z glinki modelarskiej elementy odzieży, które następnie malujemy. – tłumaczy Jakub Paczyński.

Najnowszą atrakcją Kolejkowa jest rzeka o powierzchni lustra wody 50 mkw, po której pływa parowiec. Warto podkreślić, że to jedyna w Polsce miniatura statku pływająca po makiecie. Możemy ją oglądać w Gliwicach.

W planach są już kolejne rozbudowy makiety, np. wieś z charakterystycznymi domami przysłupowymi we Wrocławiu czy wieża radiowa i zamek w Gliwicach.

Kolejkowo jest czynne 365 dni w roku. We Wrocławiu od 10:00 do 18:00 a w Gliwicach od 10:00 do 20:00. Ceny biletów: normalny 19 zł, ulgowy 15 zł.

Materiał partnera
Dolny Śląsk mocno stawia na turystykę
Regiony
Samorządy na celowniku hakerów
Materiał partnera
Niezależność Energetyczna Miast i Gmin 2024 - Energia Miasta Szczecin
Regiony
Nie tylko infrastruktura, ale też kultura rozwijają regiony
Regiony
Tychy: Rządy w mieście przejmuje komisarz wybrany przez Mateusza Morawieckiego