fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Moje pieniądze

Zmiana dostawcy gazu - jak zrobić to najszybciej i najlepiej?

Materiał Partnera
W dobie gospodarki rynkowej wymuszającej niemal w każdej gałęzi gospodarki konkurencję, możliwa jest również zmiana dostawcy gazu ziemnego. Rynek gazu w Polsce został już częściowo zliberalizowany, stąd każdy z odbiorców, nawet indywidualny, może wybrać i zmienić dostawcę gazu. Podpowiadamy jak zrobić to szybko, sprawnie i z pożytkiem dla naszych portfeli.

Na skutek rosnącej konkurencji, dzięki zmianie sprzedawcy gazu, możliwe jest uzyskanie oszczędności sięgających nawet kilkudziesięciu procent w stosunku do dotychczasowych opłat za gaz ziemny. Specjaliści podkreślają, że na takiej zmianie, w zależności od zużycia, można zaoszczędzić nawet 25% w skali roku.

Jak zmienić sprzedawcę gazu?

Z roku na rok coraz więcej konsumentów decyduje się na dokonanie takiej zmiany. Pięć lat temu - w 2011 roku odnotowano zaledwie kilka przypadków zmiany sprzedawcy gazu, liczba takich zmian jednak z roku na rok się zwiększała. W 2013 roku było 429 zmian, natomiast rok później już 7007. W 2015 roku odnotowano aż 30 749 zmian sprzedawcy gazu. Przekonuje przede wszystkim to, że można jej dokonać szybko i łatwo. - Procedura zmiany sprzedawcy gazu ziemnego nie jest skomplikowana. Po wyborze nowej firmy, której oferta jest dla nas najbardziej atrakcyjna, jej przedstawiciel załatwia wszelkie formalności za nas. Jest to usługa bezpłatna. – mówi Jakub Zastawny, Dyrektor Działu Sprzedaży z firmy EWE.

Zatem decydując się na zmianę sprzedawcy gazu musimy tylko upoważnić nowego sprzedawcę do występowania w naszym imieniu. – Oczywiście możemy sami zająć się wszystkimi formalnościami, ale musimy mieć świadomość, że jest to proces skomplikowany i czasochłonny. Jeśli Klient zechce on samodzielnie zmienić sprzedawcę gazu i przejść całą procedurę, musi po kolei: zawrzeć umowę sprzedaży lub umowę kompleksową z nowym sprzedawcą gazu ziemnego, wypowiedzieć umowę poprzedniemu sprzedawcy, wysłać powiadomienie do dystrybutora (OSD) o nowym sprzedawcy gazu ziemnego, i rozliczyć się z poprzednim sprzedawcą – odczytać wskazania licznika. Nie powinno zatem nikogo dziwić, że prawie 100% osób, które zdecydują się na zmianę, zdają się na nowego sprzedawcę, który załatwi wszystko za nich.– dodaje Jakub Zastawny.

Wybór nowego dostawy gazu ziemnego – zwracaj uwagę na szczegóły

Decydując się na tego typu zmianę musimy zacząć od przejrzenia dostępnych ofert i wyboru tej najodpowiedniejszej dla nas – tak, by zmiana przyniosła nam rzeczywiście realne korzyści. Co na początku powinniśmy wiedzieć o firmach oferujących sprzedaż gazu ziemnego? - Nad prawidłowym funkcjonowaniem rynku gazu ziemnego w Polsce czuwa Urząd Regulacji Energetyki. Ta instytucja nadaje koncesje na sprzedaż i dystrybucję błękitnego paliwa. Aktualnie w Polsce funkcjonuje siedemdziesiąt sześć firm zajmujących się dystrybucją i sprzedażą gazu ziemnego. – mówi J. Zastawny. Wśród nich działają firmy duże, znane i operujące na rynku gazu ziemnego od dawna (taką firma jest na przykład EWE) oraz takie, które rozpoczęły swoją działalność stosunkowo niedawno. Z punktu widzenia użytkownika istotne jest ogólne rozeznanie się w rynku i sprawdzenie, czy dana firma uczciwe i rzetelnie działała w przeszłości – w tym celu warto skonsultować się z kimś, kto jest jej klientem lub przejrzeć opinie klientów danej firmy. Spośród firm oferujących sprzedaż paliwa gazowego, należy wybrać tę, która proponuje najlepszą cenę za metr sześcienny oraz najdogodniejsze warunki – np. terminy płatności, gwarancję stałej ceny itp. Po zdecydowaniu się na konkretnego sprzedawcę należy podpisać z nim umowę sprzedaży gazu ziemnego i zacząć liczyć zaoszczędzone w ten sposób pieniądze.

Jak widać, warto rozważyć zmianę sprzedawcy gazu ziemnego. Korzyści z tego płynące widoczne będą nie tylko w domu, ale również w firmie. Przy współpracy z nowym sprzedawcą formalności jest niewiele, a możliwe do osiągnięcia oszczędności z pewnością pozytywnie wpłyną na wynik finansowy naszego biznesu. Zatem po co przepłacać?

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA