fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Zdrowie

Sieć szpitali zamiast skrócić kolejki, może je wydłużyć

Fotorzepa, Robert Gardzin?ski Robert Gardzin?ski
Konieczność przepisania się do kolejki w szpitalu w sieci i wydłużenie czasu oczekiwania to dziś najpoważniejsze konsekwencje reformy Radziwiłła.

Tysiące pacjentów czekających na planowy zabieg może przeżyć spory szok, kiedy pracownik Narodowego Funduszu Zdrowia poinformuje ich, że szpital, w którym zamierzali się leczyć, zakończył umowę z publicznym płatnikiem. Obowiązująca od niedzieli ustawa o sieci szpitali finansowanie z budżetu państwa gwarantuje bowiem tylko 594 placówkom.

Bałagan w kolejce

Pozostałych kilkaset, które miały dotychczas umowy z NFZ, zostało skazanych na komercyjne świadczenie usług, a ich pacjenci zostaną przepisani do lecznic zakwalifikowanych do sieci. Polacy, czekający nawet dwa lata na planową operację zaćmy lub endoprotezoplastyki stawu biodrowego mogą nie być najszczęśliwsi, kiedy się okaże, że zamiast przez wybranego lekarza zostaną zoperowani przez rezydenta w powiatowym szpitalu. Najbardziej może zdenerwować ich fakt, że przyjdzie im poczekać. Choć resort zdrowia zapewnia, że wpisani na listę w szpitalu, który nie został włączony do sieci i nie ma kontraktu z NFZ, mogą przepisać się na listę prowadzoną przez placówkę w sieci, a kolejność przyjęć będzie ustalona zgodnie z datą zgłoszenia w poprzednim szpitalu. Zdaniem ekspertów szansa na to, że zabieg odbędzie się w terminie zaplanowanym w placówce prywatnej, jest bliska zera. Głównie dlatego, że trudno o szpital państwowy, który miałby wolne terminy, a żaden z nich nie przesunie własnych pacjentów, by zrobić miejsce tym z lecznic prywatnych.

Najgorsze nadejdzie

Na razie konieczność przepisania się do kolejki to najbardziej dotkliwa konsekwencja ustawy o sieci szpitali. Wbrew obawom przeniesienie nocnej i świątecznej pomocy lekarskiej (NPL) do szpitali I, II i III stopnia, a więc znajdujących się najbliżej pacjentów, przeszła bez większych problemów. Jedyną konsekwencją była nieco większa liczba pacjentów w szpitalnych poczekalniach.

O wiele poważniejsze konsekwencje niesie ze sobą powierzenie dyrektorom szpitali budżetu i obowiązku takiego zaplanowania wydatków, by zabezpieczyły potrzeby zdrowotne wszystkich pacjentów na ich terenie. Szefowie 594 placówek, które znalazły się w sieci, mają trudny orzech do zgryzienia, zwłaszcza że ryczałt na ostatni kwartał 2017 r. wyliczany był na podstawie świadczeń wykonanych i sprawozdanych w 2015 r., kiedy część wysokospecjalistycznych procedur w kardiologii, neonatologii i ortopedii było wycenionych o wiele wyżej, a w razie przekroczenia kontraktu szpitale mogły liczyć na zwrot pieniędzy za nadwykonania.

Teraz będą musieli zmieścić się w sumie, jaką przewidział dla nich NFZ, i w jej ramach zapewnić pacjentowi nie tylko hospitalizację i zabiegi operacyjne, ale dostęp do poradni specjalistycznych oraz rehabilitacji. Choć resort zapewnia, że te rozwiązania skrócą kolejki i zapewnią pacjentom kompleksową opiekę, rzeczywistość może zaskoczyć.

podstawa prawna: Ustawa z 23 marca 2017 r. DzU z 26 kwietnia 017 r, poz. 844

masz pytanie, wyślij e-mail do autorki: karolina.kowalska@rp.pl

Opinia

Marcin Pakulski, były prezes Narodowego Funduszu Zdrowia

Wbrew zapewnieniom Ministerstwa Zdrowia efekty wprowadzenia ustawy o sieci szpitali mogą być nieprzewidywalne. System ryczałtowy wyklucza płacenie za nadwykonania. Nie wiadomo więc, co stanie się z pacjentami, którzy będą potrzebowali pomocy w momencie, kiedy szpitalowi skończą się pieniądze. Obawy co do dalszego funkcjonowania systemu zgłaszają nie tylko dyrektorzy szpitali, ale i sami pacjenci, z których wielu będzie musiało przepisać się do kolejki na zabieg planowy do innego szpitala. W przypadku części z nich może mieć to wpływ na dalszy przebieg leczenia. Zmiana może się wiązać z dużym stresem i obawą o własne bezpieczeństwo. Relacja między pacjentem a lekarzem jest złożona. Opiera się nie tylko na czasie oczekiwania, ale też zaufaniu. Lekarze pacjentów leczonych przewlekle takie zaufanie budowali przez lata.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA