Od 1 września 2016 r. zacznie obowiązywać wykaz refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych, które na podstawie recepty bezpłatnie mogą otrzymać wszystkie osoby, które ukończyły 75. rok życia. Pacjenci 75+ będą mogli korzystać z wybranych leków bezpłatnie na podstawie recepty, którą mogą wystawiać uprawnieni lekarze oraz uprawnione pielęgniarki podstawowej opieki zdrowotnej (POZ).

- Warto, aby seniorzy zwrócili się do swojego lekarza rodzinnego o informację, czy stosowany przez nich lek znajduje się w wykazie i czy na podstawie wystawionej przez tego lekarza recepty mogą uzyskać lek bezpłatnie w aptece czy punkcie aptecznym - radzi rzecznik praw pacjenta.

Dla siebie, małżonków, wstępnych, zstępnych w linii prostej oraz rodzeństwa recepty na bezpłatne leki dla seniorów mogą wystawiać też lekarze z prawem wykonywania zawodu, którzy zaprzestali jego wykonywania (tzw. recepty pro auctore i pro familiae).

Jednak na bezpłatne leki dla pacjentów po 75. roku życia recepty nie może wystawić lekarz specjalista np. kardiolog czy diabetolog.

- Nie oznacza to jednak braku możliwości skorzystania z bezpłatnych leków. Wystarczy, aby lekarz specjalista, który ordynuje pacjentowi lek znajdujący się w wykazie bezpłatnych leków dla seniorów, przekazał tę informację lekarzowi podstawowej opieki zdrowotnej. Na podstawie takiej informacji lekarz rodzinny będzie mógł wystawić pacjentowi receptę oznaczoną literą S, która uprawnia do bezpłatnego wydania leku w aptece - informuje rzecznik.