Farmaceuta w szpitalu zastąpi lekarza w wywiadzie farmaceutycznym

Farmaceuta w szpitalu ma być kimś więcej niż tylko magazynierem i księgowym. Zastąpi lekarza np. w wywiadzie farmaceutycznym. Oceni też, czy pacjent nadaje się do danej terapii.

Publikacja: 12.08.2019 09:03

Farmaceuta w szpitalu zastąpi lekarza w wywiadzie farmaceutycznym

Foto: Adobe Stock

W niektórych krajach zachodnich farmaceutę można znaleźć na każdym oddziale szpitalnym. Nie tylko nadzoruje terapię lekową i pomaga ustalać dawki, ale też kwalifikuje pacjentów do badań klinicznych.

Czytaj także:

Projekt ustawy o zawodzie farmaceuty już po uzgodnieniach wewnętrznych

W Polsce jeden farmaceuta przypada średnio na cały szpital. Z danych Naczelnej Rady Aptekarskiej (NRA) wynika, że w całym kraju od 1,7 tys. do 2 tys. farmaceutów klinicznych pracuje w 600 aptekach szpitalnych i ok. 400 działach farmacji szpitalnej. Przy czym placówki większe, np. onkologiczne, zatrudniają po kilkanaście osób.

– Siłą rzeczy praca farmaceuty klinicznego ogranicza się do sporządzania zamówień, przyjmowania ich i wydawania na oddziały. Jest to istotny element naszej pracy, więc nasze zadania i wkład w funkcjonowanie szpitali powinny być znacznie większe. Jesteśmy przygotowani do świadczenia opieki farmaceutycznej i usług farmacji klinicznej – tłumaczy Marcin Bochniarz, kierownik Centralnej Pracowni Leku Cytotoksycznego i zastępca dyrektora ds. świadczeń medycznych Szpitala Specjalistycznego w Brzozowie na Podkarpaciu, polski delegat Europejskiego Stowarzyszenia Farmaceutów Szpitalnych (EAHP).

Rolę aptekarza szpitalnego rozszerza projekt ustawy o zawodzie farmaceuty, który blisko miesiąc temu trafił do opiniowania. Artykuł 4 precyzuje, że wykonywanie zawodu polega m.in. na sprawowaniu opieki farmaceutycznej, która polega na konsultacjach, wykonywaniu przeglądów lekowych z oceną farmakoterapii i przy uwzględnieniu problemów lekowych pacjenta, a także opracowaniu indywidualnego planu leczenia.

– W wielu szpitalach braki kadrowe uniemożliwiają dziś wyjście farmaceuty do pacjenta czy zajęcie się farmacją kliniczną. Tymczasem przyjęty w ubiegłym roku przez Radę Ministrów dokument strategiczny „Polityka lekowa państwa" jasno wskazuje, że w sytuacji braku lekarzy do opieki nad pacjentem powinny się włączyć inne medyczne zawody nielekarskie. Farmaceuci mogliby przeprowadzać wywiad farmaceutyczny, analizując interakcje między lekami już przyjmowanymi przez pacjenta – tłumaczy Bochniarz.

– Rola farmaceuty szpitalnego jest nie do przecenienia. Zajmuje się m.in. kształtowaniem polityki antybiotykowej, czyli dba o racjonalne stosowanie antybiotyków niegenerujące antybiotykooporności. Między innymi dlatego wzmocnienie roli farmaceuty było ważnym elementem „Polityki lekowej państwa" – mówi prof. Marcin Czech, były wiceminister zdrowia odpowiedzialny za politykę lekową, autor dokumentu.

Pierwotna wersja projektu ustawy o zawodzie farmaceuty zawierała zapisy gwarantujące odpowiednią liczbę aptekarzy w szpitalu – wprowadzała przelicznik farmaceutów na liczbę łóżek. Resort zdrowia usunął je jednak z wersji do opiniowania. Farmaceuci szpitalni uważają, że powinno się wprowadzić mechanizmy legislacyjne zwiększające liczbę aptekarzy w szpitalu. Jednej osobie coraz trudniej pogodzić pracę przy zamówieniach i przetargach np. ze sporządzaniem leków czy ich dzieleniem na dawki.

Etap legislacyjny: opiniowanie

W niektórych krajach zachodnich farmaceutę można znaleźć na każdym oddziale szpitalnym. Nie tylko nadzoruje terapię lekową i pomaga ustalać dawki, ale też kwalifikuje pacjentów do badań klinicznych.

Czytaj także:

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Prawo karne
Przeszukanie u posła Mejzy. Policja znalazła nieujawniony gabinet
Prawo dla Ciebie
Nowe prawo dla dronów: znikają loty "rekreacyjne i sportowe"
Edukacja i wychowanie
Afera w Collegium Humanum. Wykładowca: w Polsce nie ma drugiej takiej „drukarni”
Edukacja i wychowanie
Rozporządzenie o likwidacji zadań domowych niezgodne z Konstytucją?
Praca, Emerytury i renty
Są nowe tablice GUS o długości trwania życia. Emerytury będą niższe