fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Wysyłkowa sprzedaż leków dla niepełnosprawnych wymaga zmiany prawa farmaceutycznego

Adobe Stock
By wysyłać medykamenty na receptę, trzeba zmienić prawo farmaceutyczne. Dziś za taką wysyłkę można stracić zezwolenie na prowadzenie apteki.

Osoby z niepełnosprawnościami jeszcze co najmniej kilka miesięcy zaczekają na wysyłkowy zakup leków. Projekt nowelizacji ustawy o informacji w ochronie zdrowia zakłada wprawdzie, że nowe prawo będzie działać przed nowym rokiem, ale jest jeszcze jedna ważna przeszkoda. Artykuł 103 prawa farmaceutycznego zakazuje wysyłkowej sprzedaży leków recepturowych pod karą utraty zezwolenia na prowadzenie apteki.

– Żeby taka sprzedaż była możliwa, nie wystarczy zapisać tego w rozporządzeniu. Trzeba znowelizować całą ustawę – mówi Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej. I dodaje, że nowela powinna wprowadzać przepisy karne:

– Rozporządzenie do ustawy wskaże, jakie leki nie mogą być sprzedawane przez internet: zagrożone wywozem, z konopi indyjskich, psychotropowe czy opiaty i silne leki onkologiczne. Nie wyobrażam sobie także, by kurier miał przewozić leki takie jak insulina, wymagająca odpowiedniej temperatury. W naszej opinii należałoby wprowadzić w...

REKLAMA
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA