fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Zdrowie

Nie ma pieniędzy na utworzenie funduszu kompensacyjnego narodowego programu szczepień ochronnych

123RF
Resort zdrowia nie ma pieniędzy na fundusz kompensacyjny dla dzieci, które ucierpiały na skutek szczepień.

Projekt nowelizacji ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu chorób zakaźnych u ludzi, który wprowadza świadczenia za ciężkie niepożądane odczyny poszczepienne (NOP), czeka w legislacyjnej lodówce. Choć w konsultacjach publicznych znajduje się od 18 grudnia 2017 r., szybko z nich nie wyjdzie. Jak dowiedziała się „Rzeczpospolita", w budżecie nie ma pieniędzy na utworzenie funduszu kompensacyjnego narodowego programu szczepień ochronnych (NPSO).

Świadczenie pieniężne miałoby przysługiwać rodzicom lub opiekunom dziecka, które wskutek szczepienia trafi do szpitala. Jego maksymalna kwota – 70 tys. zł – miałoby przysługiwać rodzicom dziecka, które na skutek NOP pozostanie w szpitalu co najmniej 14 dni. Czas, w jakim mają wystąpić objawy, określi w rozporządzeniu minister zdrowia.

Wysokość świadczenia ma stanowić jedną siódmą przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw za rok poprzedni pomnożoną przez liczbę dni hospitalizacji, nie więcej jednak niż 70 tys. zł. Wsparcie z funduszu ma nie wykluczać dochodzenia roszczeń na drodze sądowej. Jak tłumaczyli przedstawiciele Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego, świadczenie ma być wsparciem dla opiekunów dziecka.

Na powstanie funduszu bardzo liczyli rodzice dzieci poszkodowanych w wyniku NOP. A mecenas Arkadiusz Tetela, pełnomocnik rodzin, które domagają się rekompensaty za powikłania poszczepienne u dzieci, uważa, że brak regulacji oznacza, że w Polsce łamana jest europejska konwencja o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności.

– Choć w kraju działa system obowiązkowych szczepień ochronnych, to nie przewiduje się systemu odszkodowawczego. To bardzo niesprawiedliwe – mówi mec. Tetela, który od czterech lat prowadzi sprawę rodziców, którzy dowodzą, że ich syn zmarł w wyniku powikłań poszczepiennych. – Ci ludzie co dwa miesiące przeżywają traumę, wracając myślami do śmierci syna. System odszkodowawczy oszczędziłby im cierpienia – mówi. Choć, jak dodaje, przygotowany przez resort zdrowia projekt ustawy nie przewiduje rekompensaty za śmierć w wyniku powikłań poszczepiennych, a jedynie, gdy dojdzie do rozstroju zdrowia.

– Myślę, że w projekcie należałoby tę lukę zlikwidować – podkreśla Tetela. ©?

Etap legislacyjny: konsultacje publiczne

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA