fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Nie można żądać od lekarza zaświadczenia o szczepieniu

Szczepienie
Adobe Stock
Zdaniem NSA nie można oczekiwać, że lekarz wystawi zaświadczenie o wykonaniu obowiązkowego szczepienia. Ostatni wyrok może oznaczać problemy dla wielu gmin.

Gminy określając zasady przyjęć do przedszkoli dysponują dość dużą swobodą. Ustawodawca, poza określeniem w ustawie kryteriów, na podstawie których dzieci ubiegające się o miejsce w przedszkolu otrzymują punkty w postępowaniu rekrutacyjnym, przyznał radom gmin kompetencje do określania kryteriów dodatkowych. Odpowiednie upoważnienie ustawowe jest zawarte w art. 131 ust. 4 prawa oświatowego i została wyrażona w słowach:

„Na drugim etapie postępowania rekrutacyjnego są brane pod uwagę kryteria określone przez organ prowadzący, z uwzględnieniem zapewnienia jak najpełniejszej realizacji potrzeb dziecka i jego rodziny, zwłaszcza potrzeb rodziny, w której rodzice albo rodzic samotnie wychowujący kandydata muszą pogodzić obowiązki zawodowe z obowiązkami rodzinnymi. Organ prowadzący określa dokumenty niezbędne do potwierdzenia tych kryteriów.".

Czytaj także: Koronawirus. Prawnicy: niekonstytucyjne kary za odmowę szczepienia na Covid-19

W ostatnim ...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA