fbTrack

Zdrowie

Internetowe Konto Pacjenta poinformuje o miejscu w kolejce

AdobeStock
Za niespełna dwa lata wszystkie informacje o leczeniu sprawdzimy w internecie. Uczestnicy pilotażu e-recepty z internetowego konta pacjenta skorzystają już w maju.

Informacje o receptach, skierowaniach do specjalistów i szpitali, a także zleceniach na wyroby medyczne sprawdzimy w Internetowym Koncie Pacjenta (IKP). Do opiniowania trafił właśnie projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z wprowadzeniem IKP.

Na koncie znajdą się też nazwiska wybranych przez pacjenta lekarza, pielęgniarki i położnej podstawowej opieki zdrowotnej (POZ), a także informacje, ilu pacjentów czeka na świadczenie medyczne.

IKP pozwoli też złożyć w formie elektronicznej wiele oświadczeń, m.in. o wyrażeniu zgody na świadczenie zdrowotne czy o upoważnieniu kogoś do uzyskania informacji o naszym stanie zdrowia.

Żeby korzystać z IKP, które dostępne będzie już od maja, potrzebny jest profil zaufany. Na razie jednak nic w nim nie zobaczymy, bo Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia (CSIOZ) dopiero przyłącza do niego kolejne funkcjonalności. W przyszłym miesiącu elektroniczne recepty zobaczą w nim uczestnicy pilotażu e-recepty z Siedlec i Skierniewic, a w kolejnych miesiącach pacjenci przychodni, które przyłączą się do pilotażu.

Docelowo w 2020 r. wszyscy Polacy nie tylko znajdą w IKP dokumenty i informacje o miejscu w kolejkach do lekarza, ale także zweryfikują rodzaj i koszty świadczeń, jakie zrefundował im NFZ. Na koncie znajdą się bowiem dane ze Zintegrowanego Informatora Pacjenta.

etap legislacyjny: opiniowanie

Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL