Konsultanci krajowi wszystkich, poza chirurgią klatki piersiowej, dziedzin kluczowych dla onkologii znaleźli się w składzie nowej rady ds. onkologii. Jest ich 16, m.in. konsultant ds. chirurgii ogólnej, onkologicznej, ginekologii onkologicznej, patomorfologii, gastroenterologii, radioterapii czy radiologii. Brakuje konsultanta krajowego w dziedzinie torakochirurgii, czyli chirurgii klatki piersiowej, prof. Tomasza Grodzkiego. – To dziwne, ponieważ 100 proc. operacji raka płuc wykonywanych jest właśnie przez torakochirurgów, a przypominam, że ten nowotwór jest jednym z najczęstszych – mówi prof. Grodzki.

Czytaj też: Wkrótce pilotaż Krajowej Sieci Onkologicznej

W kuluarach mówi się, że prof. Grodzki jest dla ministerstwa niewygodny. Chirurg i transplantolog, autor pierwszego w Polsce udanego przeszczepu płatu płuca od żywego dawcy, jest senatorem Platformy Obywatelskiej i ministrem zdrowia w Gabinecie Cieni PO. Wielokrotnie krytykował też błędy przy rozpoczętym w lutym Pilotażu Krajowej Sieci Onkologicznej, do którego nie zakwalifikowano kluczowego dla operacji chorych na raka płuc Szpitala w Czerwonej Górze.

Poprzedni skład Rady ds. Onkologii został odwołany drogą mailową. Światowe sławy onkologii, takie jak hematoonkolog prof. Wiesław Wiktor Jedrzejczak, onkolog prof. Jacek Jassem czy radioterapeuta prof. Rafał Dziadziuszko, o tym, że zasiadają już w Radzie, dowiedzieli się drogą mailową.

Jak tłumaczyli w mediach, prawdopodobną przyczyną ich odwołania była krytyka, jakiej poddali pomysły ministerstwa.