fbTrack
REKLAMA

Zdrowie

Refundowana szczepionka przeciw grypie Vaxigrip Tetra powróci w listopadzie!

Sezon grypowy jeszcze dobrze nie wystartował – na szczęście! Mimo to zamieszanie wokół szczepionki Vaxigrip Tetra nie cichnie! Pierwszy rzut szczepionek przeciw grypie podlegających refundacji, trafił do aptek ze znacznym opóźnieniem w stosunku do poprzednich lat i rozszedł się na pniu... Niestety nie wszyscy zainteresowani zdążyli się zaszczepić, a obecny brak Vaxigrip Tetra w obrocie podsyca niepokój pacjentów, którzy chcą zaszczepić się przeciw grypie zanim ta zaatakuje na dobre!

Vaxigrip Tetra wyprzedana – dostępność szczepionek dopiero w listopadzie!

Zamieszanie związane z opóźnioną dostępnością i obecnym brakiem w aptekach szczepionki Vaxigrip Tetra trwa! Zgodnie z zaleceniami, pacjenci chcący zaszczepić się przeciwko grypie sezonowej, powinni zgłosić się do lekarza rodzinnego jak najszybciej i zabezpieczyć się nim grypa zacznie atakować. W tym roku sprawy nieco się skomplikowały, co nie oznacza, że szansa na zaszczepienie się bezpowrotnie przepadała. Według informacji, jaką podała jedna z hurtowni farmaceutycznych, ponowna partia szczepionek Vaxigrip Tetra ma pojawić się w sprzedaży w drugiej połowie listopada – niestety news ten dla wielu pacjentów, nie jest to pocieszeniem. Głos w tej sprawie zajmują specjaliści, którzy uspakajają i zapewniają, że poddanie się szczepieniu nawet w grudniu, może uchronić przed zachorowaniem – jak wiadomo do szczytu zachorowalności na grypę pozostało jeszcze trochę czasu (dla przypomnienia wzmożona ilość zachorowań na grypę przypada w okresie od stycznia do marca). 

Influvac - alternatywa bez refundacji

Szczepionka VaxigripTetra w postaci zawiesiny do wstrzykiwań w ampułko-strzykawce 0,5 ml to preparat refundowany dla pacjentów, którzy ukończyli 65 lat. Pacjenci w tej grupie wiekowej po wizycie u lekarza rodzinnego, mogą otrzymać receptę na szczepionkę z 50% zniżką. Jest to zapewne jeden z powodów tak dużego zainteresowania, właśnie tą konkretną szczepionką, co podkreśla mgr farm. Aleksander Wojtala z portalu i-Apteka.pl, dodając, że ze względu na chwilowy brak preparatu refundowanego, możliwe jest nabycie w aptece szczepionki o innej nazwie handlowej – mowa tu o szczepionce przeciw grypie Influvac – oczywiście nabycie szczepionki Influvac także wymaga posiadania recepty. 

Czy warto się szczepić na grypę?

Ten kto choć raz w życiu został zaatakowany przez wirus grypy, dobrze wie, że warto zrobić wszystko, by więcej go nie złapać! Czy szczepienie daje pełną gwarancję przed uniknięciem zachorowania i przed ewentualnymi powikłaniami? Niestety nikt do tej pory nie udzielił jednoznacznej odpowiedzi, a spór w tej kwestii od lat dzieli pacjentów i środowiska lekarskie na zwolenników i przeciwników szczepienia. Gorączka, ból stawów, mięśni i kości, a do tego katar, kaszel – to objawy grypy, które potrafią przykuć na kilka dni do łóżka i nie powinno być lekceważone! Wirus grypy przenoszony jest drogą kropelkową, dlatego tak ważne jest, by szybko zareagować i tym samym nie narażać innych osób na styczność z wirusem. Świadome uczestnictwo w życiu społecznym chorych na grypę jest bardzo niebezpieczne, także dla nich samych, ponieważ  nieodpowiednio leczona grypa niesie duże ryzyko powikłań, które w ostateczności mogą doprowadzić nawet do śmierci. 

Influvac czy Vaxigrip Tetra, która lepsza?

Obie szczepionki – zarówno Influvac, jak i podlegająca refundacji Vaxigrip Tetra to szczepionki czterowalentne, które mają na celu zapewnić pacjentom jak najszerszą ochronę przeciw grypie. Komponowanie sezonowej szczepionki na grypę wymaga dokładnej analizy wirusa, który atakował w poprzednich sezonach – ma to znaczenie ze względu na fakt, że wirus grypy ma tendencje do mutacji. Założono, że w sezonie 2019/2020 dostępne na rynku szczepionki przeciw grypie to 4-walentne szczepionki zawierające antygeny szczepów spokrewnionych ze szczepami: A/Brisbane/02/2018 (H1N1)pdm09, A/Kansas/14/2017 (H3N2), B/Colorado/06/2017, B/Phuket/3073/2013. Obie szczepionki – zarówno Influvac, jak i Vaxigrip Tetra, mimo tego, że ich wytwórcami są różni producenci – wyprodukowane zostały zgodnie z wytycznymi WHO (Światowej Organizacji Zdrowia) i obie mają to samo działanie. W razie wątpliwości, warto zasięgnąć porady lekarza, który wyjaśni, doradzi i rozwieje ewentualnie niejasności odnoszące się do wyboru szczepionki.

Autor: Anna Bawer, i-Apteka.pl

Materiał Promocyjny

REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA