fbTrack
REKLAMA

Zdrowie

Rozwój nowych technologii – czy wyjdzie nam na zdrowie?

Inteligentne domy, autonomiczne pojazdy, sztuczna inteligencja – rozwój technologii wkracza coraz śmielej w nowe obszary naszego życia. Nie może więc chyba dziwić, że dotyka także kwestii zdrowia. Jak już teraz wygląda rzeczywistość technologicznej rewolucji w medycynie i czego możemy spodziewać się w przyszłości?

Nowinki technologiczne w służbie medycyny

Big data to jedno z kluczowych pojęć odnoszących się do wkładu technologii informatycznych w rozwój różnych branż. Nie inaczej jest w przypadku medycyny. Przetwarzanie i analiza ogromnych ilości danych generowanych we wszystkich jej obszarach otwiera dużo możliwości. Nie tylko związanych z usprawnieniem procesów organizacyjnych w służbie zdrowia, ale także z poprawą jakości leczenia. Dzięki analizie Big Data możliwe jest personalizowanie terapii, szczególnie istotne w przypadku tak zróżnicowanych chorób, jak np. choroby nowotworowe.

Udostępnianie danych pacjentów do tworzenia takich rozwiązań wciąż budzi sporo kontrowersji. Większe dotyczą jednak inżynierii genetycznej. Już teraz wykorzystywana jest z powodzeniem w produkcji leków i substancji (np. insuliny), ale jej możliwości sięgają dużo dalej. Terapia genowa może pomóc w leczeniu dotychczas nieuleczalnych chorób. Ze względu na ingerencję w żywy organizm budzi jednak wątpliwości, głównie etyczne. Niewykluczone jednak, że w miarę rozwoju tej nauki uda się ograniczyć wskazywane zagrożenia i w pełni wykorzystać jej potencjał.

Tak właśnie dzieje się obecnie z drukiem 3D. Przez wiele lat sprawdzał się w kolejnych dziedzinach życia, aż wreszcie zdobył uznanie w świecie medycyny. Początkowo technologię wykorzystywano do celów naukowych, później zaczęto z jej pomocą przygotowywać się do skomplikowanych zabiegów – np. drukowano serce z konkretną wadą, aby zwizualizować wyzwanie, z którym zmierzy się za chwilę zespół chirurgów. Obecnie trwają już badania1, w ramach których na specjalnych drukarkach powstają pierwsze w pełni unaczynione serca, które bada się pod kątem przeszczepu niedużym zwierzętom w przyszłości. Czas pokaże na ile druk 3D będzie mógł być wykorzystany u ludzi.

„Sztuczne“ narządy to jednak nie wszystko na co stać technologię. Równolegle rozwija się sztuczna inteligencja. Superszybkie komputery przetwarzające terabajty danych są już wykorzystywane do diagnostyki – stworzony przez IBM Watson zasłynął z postawienia poprawnej diagnozy kobiecie chorej na rzadki typ białaczki. Kolejnym krokiem będzie korzystanie z pomocy sztucznej inteligencji do tworzenia spersonalizowanej terapii – uwzględniającej nie tylko historię chorób pacjenta, ale także analizę danych genomowych.

Aplikacje na telefon lekarstwem na kolejki?

Prawdziwą zmorą służby zdrowia są długie terminy oczekiwania do specjalistów, a także kolejki po pomoc doraźną. Oczywiście nie ma jednej przyczyny tego stanu rzeczy i jednej recepty na rozwiązanie problemu, ale dzięki aplikacjom mobilnym można ten uciążliwy proces zmienić.

Dzięki takim aplikacjom jak „Znany lekarz“ można z poziomu telefonu umówić się na wizytę do konkretnego lekarza, przeglądać dostępne terminy i dopasować je do własnych preferencji.

Osoby, które już się zapisały na wizytę i pozostaje im tylko czekać, mogą sięgnąć po aplikację

„Zdrowy kalendarz“, która pozwala zanotować terminy wizyt i w odpowiednim czasie o nich przypomina.

Wsparcie na wyciągnięcie ręki

Aplikacje medyczne na telefon mogą być ważnym narzędziem dla osób chorych. Szczególnie istotne jest to w przypadku chorób przewlekłych – gdzie liczy się regularność, konsekwencja i motywacja do realizacji zaleceń terapeutycznych.

Jedną z takich chorób jest cukrzyca, która wymaga od pacjentów dużego zaangażowania – począwszy od systematycznego dokonywania pomiarów poziomu cukru, poprzez konsekwentne prowadzenie „dzienniczków“ z wynikami, kończąc na stosowaniu się do zaleceń dotyczących właściwego żywienia. Z pomocą cukrzykom przychodzi aplikacja mySugr, która jest wyrobem medycznym.

Połączona z glukometrem Accu-Chek Instant aplikacja nie tylko automatycznie pobiera wyniki z glukometru, zapamiętuje je, ale także pozwala na ich tagowanie (oznaczanie). Dzięki temu można oznaczyć przy wyniku swoje samopoczucie, opisać ostatni posiłek, a nawet wgrać jego zdjęcie. Aplikacja przypomina także o wykonywaniu regularnych pomiarów.

Szczególnie pomocna może się okazać funkcja generowania raportów. MySugr pozwala na tworzenie raportów w formacie PDF, uwzględniających uzupełniane wcześniej tagi, a także przesyłanie ich lekarzowi. Aplikacja pokazuje też na bieżąco szacowany poziom hemoglobiny glikowanej (HbA1c).

Aplikacja ułatwia również dopasowywanie dawek insuliny do posiłków – dzięki wbudowanemu kalkulatorowi bolusa2 użytkownicy mogą w łatwy sposób je wyliczać. A co z utrzymywaniem motywacji do codziennego radzenia sobie z chorobą? W mySugr można liczyć na wsparcie „cukrowego potwora“, który „nagradza“ za regularne dokonywanie pomiarów, a nawet stawia wyzwania.

Zdrowe nawyki to podstawa

W kontekście zdrowia równie ważna co leczenie jest profilaktyka. Twórcy aplikacji mobilnych prześcigają się w tworzeniu coraz bardziej rozbudowanych aplikacji, które motywują do prowadzenia zdrowego trybu życia. Dzięki temu mamy dostęp do wielu narzędzi, spośród których każdy wybierze coś dla siebie.

Osoby regularnie uprawiające sport3, albo takie, które dopiero szukają inspiracji do rozpoczęcia ćwiczeń, mają do dyspozycji liczne aplikacje monitorujące aktywność. Jedną z nich jest „Endomondo“, która analizuje czas treningów, pokonany dystans czy spalone kalorie, a także motywuje do regularnej aktywności. Wystarczy zdefiniować swoje cele, a aplikacja przypomni o konieczności ich realizacji. Podobnie działają aplikacje twórców systemów – Apple Health czy Google Fit. Warto wspomnieć, że aplikacje te współpracują również z aplikacjami medycznymi, takimi jak np. mySugr. Informacje o aktywności fizycznej przesyłane są do nich automatycznie i uzupełniają dane zdrowotne pacjenta.

Kluczem do dobrego zdrowia jest też odpowiednie odżywianie4. Dzięki aplikacjom na telefon można w szybki i prosty sposób przygotować zdrowe posiłki. „Zdrowe przepisy“, „15 minut Przepisy“ czy „SimplyTastly“ to tylko niektóre przykłady tego typu narzędzi. Można w nich wybierać przepisy na określony rodzaj posiłku (np. śniadanie, obiad czy kolację), a także filtrować je po konkretnych składnikach, uwzględniając różnorodne diety. W kontrolowaniu diety pomagają również takie aplikacje, które umożliwiają dodawanie zdjęć posiłków, opisywanie ich czy oznaczanie ikonami – np. wspominana już aplikacja mySugr.

Żeby coś ugotować nie wystarczy jednak sam smartfon z aplikacją – niezbędne są też odpowiednie produkty. Co ciekawe, wybierając się na zakupy, również możemy liczyć na pomoc mobilnych aplikacji. Takie rozwiązania jak „Zdrowe zakupy“ albo „Wiesz co jesz“ pozwalają jeszcze przed umieszczeniem produktu w koszyku poznać jego skład – z uwzględnieniem wartości odżywczych oraz sztucznych dodatków. Wystarczy zeskanować telefonem kod kreskowy.

Aplikacje mobilne pomogą także w wypracowywaniu zdrowych nawyków. „Water time“ przypomina o regularnym piciu wody, „Goodtime“ nie pozwoli zapomnieć o robieniu nawet krótkich, 5-minutowych przerw od pracy, a „Moja ochrona wzroku“ podpowie co zrobić, aby dać oczom choć chwilę wytchnienia podczas wielogodzinnego wpatrywania się w ekran komputera.

Mobilne źródła wiedzy

Medycyna każdemu chyba kojarzy się z ogromną dawką wiedzy do przyswojenia, opasłymi tomami i tysiącem publikacji. Faktycznie, nie da się ukryć, że jest to rozbudowana dyscyplina naukowa, ale czy kłóci się to z bardziej przyjazną formą podania informacji?

Odpowiedzią na to są aplikacje mobilne, które mogą łączyć funkcje wartościowego źródła wiedzy, z przystępną i osiągalną dla każdego formą. Trzeba jednak pamiętać, że w Internecie znajduje się też wiele niewiarygodnych źródeł informacji, dlatego przed rozpoczęciem korzystania z konkretnej aplikacji warto sprawdzić co sądzą o niej inni użytkownicy, ilu użytkowników z nich korzysta, albo polegać na zaufanych recenzjach i testach.

Przedstawione tu aplikacje i narzędzia to tylko mały wycinek wszystkich możliwości, jakie zapewnia medycynie rozwój technologiczny. Warto jednak pamiętać, że nawet najciekawszy sposób prezentacji wiedzy, najbardziej rzetelna aplikacja czy najinteligentniejszy komputer nie są w stanie zastąpić wizyty u lekarza.

 1Nadav Noor, Assaf Shapira, Reuven Edri, Idan Gal, Lior Wertheim, Tal 3D Printing of  Personalized Thick and Perfusable Cardiac Patches and Hearts. Advanced Science, 2019; 1900344 DOI: 10.1002/advs.201900344

 2Stosowanie kalkulatora bolusa wymaga dokładnego obliczania wymienników węglowodanowych. Zasady wykorzystania kalkulatora bolusa należy skonsultować z lekarzem.

 3W przypadku osób chorych na cukrzycę, zasady uprawiania sportu oraz korzystanie z aplikacji mobilnych należy ustalić z lekarzem

 4Zasady odżywiania w cukrzycy oraz korzystanie z aplikacji mobilnych poświęconych odżywianiu należy ustalić z lekarzem

Źródła:

https://www.politykazdrowotna.com/36770,a-sowa-wykorzystanie-big-data-w-systemie-ochrony- zdrowia-i-nauce-wideo

http://centrumprasowe.pap.pl/cp/pl/news/info/127393,25,big-data-i-badania-genomowe- rewolucja-w-leczeniu-nowotworow-i-polityce-lekowej-wnioski-po-prezentacj

https://dziendobry.tvn.pl/a/czym-sa-biotechnologia-i-inzynieria-genetyczna

https://polskatimes.pl/pierwsze-na-swiecie-unaczynione-serce-z-druku-3d-wielki-sukces- naukowcow-z-izraela/ar/c14-14057337

http://www.rynekzdrowia.pl/Technologie-informacyjne/Sztuczna-inteligencja-w-medycynie-czyli- do-czego-przydadza-sie-nam-terabajty-danych,190503,7.html

https://www.komputerswiat.pl/artykuly/redakcyjne/zdrowie-jest-najwazniejsze-te-aplikacje- pozwola-ci-je-utrzymac/6mggtd6

http://www.benchmark.pl/testy_i_recenzje/dbaj-o-zdrowie-ze-smartfonem-darmowe- aplikacje.html

Materiał Promocyjny 

REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA