fbTrack
REKLAMA

Zdrowie

Najczęstsze choroby wątroby - niewydolność, stłuszczenie, zatrucie wątroby

Wątroba to ważna część układu pokarmowego i narząd metaboliczny, którego zadaniem jest regulowanie węglowodanów, tłuszczów, a także białek. Jakie są jej pozostałe funkcje? Jakie są najczęściej występujące choroby wątroby? Jak im zapobiegać?

Najczęstsze choroby wątroby - co na nie wpływa?

Wątroba jest największym gruczołem w ludzkim organizmie, u dorosłego mężczyzny jej waga dochodzi nawet do 2,5 kg. Cztery płaty wypełnione są krwią, która przez cały czas filtruje toksyny. Można ją również nazwać węzłem wielu procesów fizjologicznych, takich jak regulacja objętości krwi, metabolizm makroskładników odżywczych, homeostaza lipidów i cholesterolu, a także wspomaganie układu immunologicznego oraz rozkład różnego rodzaju związków, w tym leków. Mimo tego, że organ ten posiada funkcję regeneracji, zaburzenia pracy wątroby stają się powoli globalnym problemem zdrowotnym. Brak ruchu, zła dieta, nadużywanie leków i suplementów diety, a także obciążenia onkologiczne i infekcje wirusowe sprawiają, że wątroba przestaje prawidłowo funkcjonować.

Objawy choroby wątroby

Oznaki chorej wątroby zazwyczaj niezwiązane są z bólem tegoż narządu, ponieważ nie jest on unerwiony. Co za tym idzie – pacjent, u którego występują problemy z wątrobą, nie może odczuwać bólu. Organ otoczony jest jednak swego rodzaju torebką, która to w wyjątkowych sytuacjach może dawać dolegliwości bólowe. Można zaobserwować tylko kilka takich sytuacji klinicznych, jak na przykład gwałtowne zatrucie lekami lub toksynami. W większości przypadków uchwycenie czynników, które prowadzić mogą do poważnych uszkodzeń jest bardzo trudne, ponieważ objawy nie są charakterystyczne. Choroby wątroby i dróg żółciowych, są częstym powodem wizyt w poradniach podstawowej opieki zdrowotnej, dlatego ważnym etapem diagnozy jest obserwacja czynników ryzyka. Zaliczają się do nich między innymi: spożywanie dużych ilości alkoholu, leków oraz substancji toksycznych, nadwaga, otyłość oraz wirusy hepatotropowe.

Objawy choroby wątroby nie są charakterystyczne, a co za tym idzie, są często bagatelizowane. Bardzo często problemom z wątrobą towarzyszy pogorszenie się samopoczucia, większa męczliwość, zmęczenie, utrata łaknienia oraz osłabienie. Pacjentom dokucza ból stawów i mięśni, a także brzucha. O ile sama wątroba nie boli, o tyle jej powiększenie sprawia, że może ona uciskać sąsiednie organy, a co za tym idzie – powodować ból w podbrzuszu. W takiej sytuacji mogą pojawić się również obrzęki twarzy, dłoni lub kostek. Gdy praca wątroby jest zaburzona, pojawiają się także nudności i wymioty oraz problemy z nadwrażliwością skóry, np. świąd. Jeśli organizm ma problem z odfiltrowywaniem toksyn, na skórze pojawiają się przebarwienia (tzw. plamy wątrobowe), białka oczu mogą się zażółcać, a mocz przybiera ciemną barwę. Może pojawić się również ból w prawym podżebrzu.

Jeśli powyższe objawy utrzymują się, należy udać się do lekarza, a także zrobić proste badania diagnostyczne, np. próby wątrobowe: ASPAT, ALAT, bilirubina całkowita i białko całkowite. Jeśli wykażą one nieprawidłowości, pacjenta czekają nieinwazyjne badania, takie jak USG. czy tomografia komputerowa.

Stłuszczenie wątroby – NAFLD

Niealkoholowa stłuszczeniowa choroba wątroby, określana jest skrótem NAFLD, czyli nonalcoholic fatty liver disease. W języku potocznym natomiast funkcjonuje pod pojęciem – stłuszczenie wątroby. Choroba ta związana jest z gromadzeniem się i zaleganiem tłuszczu, bardzo często spowodowanym insulinoodpornością. Dochodzi do uwalniania wolnych kwasów tłuszczowych, aktywuje się synteza trójglicerydów i następuje rozwój stresu oksydacyjnego. Niestety przypadków zachorowań jest coraz więcej, szacuje się, że problem ten dotyczy około 15% Polaków, czyli prawie 6 mln osób. Czynnikami ryzyka są: zespół metaboliczny, nadwaga i otyłość, nadciśnienie tętnicze oraz cukrzyca typu drugiego. Na rozwój tej choroby może wpływać również podeszły wiek (powyżej 50. roku życia) i gwałtowny spadek masy ciała u ludzi otyłych.

Słuszczenie wątroby postępuje zazwyczaj bardzo powoli, a tylko u 20% chorych włóknienie ma szybki przebieg. Tempo rozwoju choroby zwiększa się dwukrotnie, gdy u chorego występuje nadciśnienie tętnicze. Prowadzi to do marskości wątroby, czyli upośledzenia funkcji metabolicznej, przez zwyrodnienia, martwicę komórek oraz rozrost tkanki łącznej w organie. NAFLD może również przyczynić się do powstania raka wątrobowokomórkowego, a cukrzyca typu 2 oraz otyłość, mogą zwiększyć ryzyko jego wystąpienia nawet dziesięciokrotnie.

Uszkodzenie wątroby – wirusowe, alkoholowe i lekowe

Wątroba może ulec uszkodzeniu na kilka sposobów, najczęściej dzieje się to jednak w wyniku nadużywania alkoholu, zatrucia lekami lub wystąpieniem infekcji wirusowej. Trzeba pamiętać, że niezdiagnozowane i nieleczone uszkodzenie, może prowadzić do ostrej niewydolności wątroby. To jeden z najpoważniejszych zespołów klinicznych, którego śmiertelność sięga 30-80%.

Uszkodzenie wątroby mogą wywoływać wirusy, co prowadzi do wirusowego zapalenia wątroby. Jest to ostra choroba zakaźna, która pierwotnie uszkadza organ. W Polsce najwięcej zachorowań powodują wirusy: HAV, HBV oraz HCV. Najczęściej do zakażenia dochodzi podczas nieprawidłowej higieny osobistej, mamy tu do czynienia z tzw. chorobą brudnych rąk. Drugą najczęstszą przyczyną zakażenia, są zabiegi medyczne i kosmetyczne, które wykonywane są w nieodpowiednich warunkach higienicznych.

Więcej informacji dotyczących wirusów wywołujących wirusowe zapalenie wątroby, a także informacji na temat objawów i leczenia, znajdziesz pod tym adresem: http://essentiale.pl/najczestsze-choroby-watroby.

Nadużywanie alkoholu bardzo często prowadzi do alkoholowej choroby wątroby, czyli jej uszkodzenia. Podczas procesu metabolicznego tych substancji, powstają związki toksyczne dla wątroby, przez co przestaje ona funkcjonować w sposób prawidłowy. W wyniku nadmiernego spożywania alkoholu przez długi czas, dochodzi do stłuszczenia wątroby. Bardzo często współistnieje ono z czynnościowym i organicznym uszkodzeniem innych narządów, nazywanym chorobą alkoholową. Ryzyko wystąpienia alkoholowego uszkodzenia wątroby, staje się realne, gdy spożywany jest on często, a dzienna dawka wynosi około:

 • 20 gramów alkoholu etylowego u kobiet;
 • 60 gramów alkoholu etylowego u mężczyzn.

Objawy alkoholowego uszkodzenia wątroby to: nasilające się zmęczenie, wymioty, zaburzenia łaknienia, nudności, gorączka i bóle prawego podżebrza. Proces ten można jednak zatrzymać, a poalkoholowe stłuszczenie wątroby ustępuje wraz z odstawieniem alkoholu oraz wprowadzeniem prawidłowego żywienia.

Wątroba może być uszkodzona również w skutek nadużywania leków, bo to właśnie ona odpowiedzialna jest za ich metabolizm. Można wyróżnić ponad 1000 różnego rodzaju ksenobiotyków, w tym leków, które mogą prowadzić do polekowego uszkodzenia wątroby. Najczęstszą jego przyczyną są antybiotyki, leki przeciwdepresyjne, przeciwdrgawkowe i przeciwzapalne. Niestety rośnie również liczba zachorowań wywołanych substancjami roślinnymi i suplementami diety.

Zatrucie wątroby

Wątroba potrafi się regenerować, dzięki czemu nie zawsze musi dojść do poważnego jej uszkodzenia. Nie oznacza to jednak, że nie powinno się o nią dbać. Duża, jednorazowa ilość alkoholu lub nadużycie leków czy środków odurzających może prowadzić do zatrucia wątroby. W przypadku, gdy dojdzie to spożycia znaczących ilości tychże substancji, konieczna jest konsultacja z lekarzem specjalistą. Szybka reakcja, może zapobiec poważnym konsekwencjom, takim jak ostra niewydolność wątroby.

Podrażnienie wątroby
Materiał Promocyjny 

Podrażnienia spowodowane są nieprawidłową dietą oraz spożywaniem substancji odurzających. Jak dbać o wątrobę, aby nie zaburzać jej pracy i cieszyć się zdrowiem? Po pierwsze powinno się zmniejszyć spożycie cukru i tłuszczów nasyconych, ponieważ węglowodany proste i tłuszcze, bardzo obciążają wątrobę. Drugim warunkiem koniecznym jest wykluczenie alkoholu lub znaczące zmniejszenie spożywania go. Należy również uważać na różnego rodzaju leki, suplementy diety i zioła, których spożywanie w dużych ilościach może być zagrożeniem dla życia i zdrowia.

Źródła:

 • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29112863
 • https://apteline.pl/artykuly/choroby-watroby-objawy-przyczyny-leczenie/
 • https://www.umb.edu.pl/photo/pliki/aktualnosci/watroba_anatol_panasiuk.pdf
 • Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Gastroenterologicznego oraz Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej, Rekomendacje postępowania u chorych z zaburzeniami czynności wątroby i kamicą dróg żółciowych dla lekarzy POZ, Lekarz POZ 4/2017
 • https://ktomalek.pl/blog/jakie-sa-objawy-chorej-watroby/w-376#objawy-problemow-z-watroba
 • https://diag.pl/pacjent/badania-watroby/
 • http://www.pasl.pl/wp-content/uploads/2015/01/Hepatologia-2-2015.pdf
 • http://essentiale.pl/najczestsze-choroby-watroby
 • http://www.medonet.pl/zdrowie/zdrowie-dla-kazdego,marskosc-watroby---przyczyny--objawy--leczenie,artykul,1580006.html


  Materiał Promocyjny REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA