fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Zdrowie

Cyfryzacja w służbie pacjentom - Sejm przyjął projekt o e-zdrowiu

123RF
Możliwość wypisywania leków 75+ przez specjalistę, a także założenia Internetowego Konta Pacjenta u lekarza pierwszego kontaktu. Do tego wydłużenie czasu realizacji e-recepty. Sejm przyjął ustawę, która znacznie ułatwi życie pacjentom i lekarzom.

Ustawa o zmianie niektórych ustaw w związku z wdrażaniem rozwiązań e-zdrowia to, według resortu zdrowia, największy w historii pakiet zmian służący przyspieszeniu informatyzacji systemu ochrony zdrowia w Polsce.

Czytaj także: Internetowe Konto Pacjenta - system podpowie, co zbadać

Za przyjęciem ustawy głosowało 411 posłów. Przeciw był jeden.

Na wiele tych zmian pacjenci czekali latami. Po trzech latach skończą się wędrówki seniorów 75+ po nieodpłatne leki od specjalistów do lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej (POZ). Teraz receptę „S” dostaną także podczas wizyty u lekarza specjalisty i przy wypisie ze szpitala. U lekarza POZ będzie można także założyć Internetowe Konto Pacjenta (IKP) oraz potwierdzić Profil Zaufany. Resort zdrowia zaznacza jednak, że to możliwość, a nie obowiązek lekarzy prowadzących praktyki POZ.

Pełny dostęp do danych

Ustawa pozwoli także zdalnie złożyć deklarację wyboru lekarza, pielęgniarki i położnej podstawowej opieki zdrowotnej, wystąpić zdalnie o wydanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), uzyskać informację o dopasowanej do swoich potrzeb ofercie badań profilaktycznych finansowanych przez NFZ, skorzystać z rejestracji w placówce medycznej przy pomocy aplikacji mObywatel czy uzyskać informację przez SMS, mail lub powiadomienie o wycofanych z obrotu lekach, które wykupili w aptece.

Nowe przepisy odpowiadają także na postulaty zgłaszane przez środowisko medyczne i obejmą m.in. wprowadzenie mechanizmu automatycznie określającego poziom odpłatności leków na e-recepcie na podstawie wskazania medycznego, wydłużenie okresu realizacji e-recepty do 360 dni, automatyczne udostępnienie zawartych w platformie ezdrowie (P1) danych pacjenta lekarzom przyjmującym w praktyce lekarza rodzinnego czy rozszerzenie katalogu osób objętych tzw. receptami „pro familae”, o osoby pozostające we wspólnym pożyciu oraz o dalszych członków rodziny.

Ustawa umożliwia też upoważnienie asystentów medycznych przez lekarzy lub pielegniarki upoważnione do wystawiania recept do wystawiania w ich imieniu e-recept i e-skierowań.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA