fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Zdrowie

Zgaga, niestrawność i choroba refluksowa – dlaczego mamy zgagę?

Dolegliwości żołądkowe i bóle brzucha to najczęstszy dyskomfort, na jaki się uskarżamy. Niestrawność, wzdęcia i zgaga mogą pojawić się u każdego po zjedzeniu bardzo tłustego posiłku i ciężkostrawnych pokarmów. Nasz układ pokarmowy gorzej radzi sobie też z trawieniem w trakcie antybiotykoterapii i po jej zakończeniu. Zgaga dotyka kobiet w ciąży, nawet tych stosujących zdrową dietę. Co jeszcze przyczynia się do dolegliwość żołądkowych i jak sobie z nimi skutecznie radzić.

Zgaga i choroba refluksowa – dlaczego mamy zgagę?

Każdemu od czasu do czasu może przytrafić się zgaga. Bo refluks to zjawisko fizjologiczne polegające na cofaniu się treści żołądkowej do przełyku. Chorobę refluksową diagnozuje się wtedy, kiedy zgaga pojawia się regularnie, a nieprzyjemne objawy nasilają się i towarzyszy im stan zapalny. Powtarzająca się zgaga świadczy o chorobie refluksowej (w tym o przełyku Barretta), ale też o raku przełyku, zaburzonej perystaltyce i złym opróżnianiu przełyku.

Przy refluksie pojawia się ból za mostkiem w klatce piersiowej i pośrodku górnej części brzucha oraz pieczenie. Ale o chorobie może świadczyć nie tylko zgaga i dolegliwości bólowe. Osoby z chorobą refluksową mogę też mieć chrypkę, stale chrząkać i kasłać, odczuwać ból gardła, pieczenie języka oraz drapanie w uszach. Schorzenie powoduje też wczesną próchnicę i bezsenność.

Jakie są powody zgagi i refluksu? Głównie to wina naszej diety, bo nasz jadłospis obfituje w żywność przetworzoną bogatą w cukry, sól i tłuszcze nasycone. Jemy za mało warzyw i owoców, a zamiast świeżych produktów wybieramy te przetworzone. U niektórych osób refluks nasila się po zjedzeniu wybranej żywności. Dlatego zazwyczaj z diety powinniśmy wykluczyć mleko i jego przetwory, kawę, alkohol, słodycze.

Większe ryzyko choroby refluksowej dotyczy osób otyłych oraz tych z nadwagą, palaczy i osób nadużywających alkoholu. Najistotniejszy w chorobie refluksowej jest wpust żołądka, czyli miejsce będące zakończeniem przełyku i początkiem żołądka. We wpuście znajduje się fragment nazywany linią Z, a nad nią dolny zwieracz przełyku. Podczas połykania zwieracz rozkurcza się, żeby umożliwić przesuwanie się treści do żołądka. Następnie wraca do swojej poprzedniej pozycji. Zwieracz utrzymuje właściwe ciśnienie we wpuście żołądkowym, dzięki czemu jedzenie wraz z sokami żołądkowymi nie cofa się do przełyku. Dlaczego zgaga piecze? Nadmiar kwaśnej treści żołądkowej cofa się do dolnego fragmentu przełyku.Bardzo intensywne i bolące wręcz pieczenie nie musi jednak oznaczać, że przełyk jest trwale uszkodzony.

Niestrawność po jedzeniu – jak zapobiegać zgadze?

Zgaga pojawia się po jedzeniu, bo tylko przy przełykaniu pracuje dolny zwieracz przełyku. Jeśli z jakiegoś powodu zwieracz pozostaje otwarty po połknięciu pokarmu, odczuwamy zgagę. Możemy jej jednak zapobiec, stosując kilka prostych zasad.

Po jedzeniu poruszajmy się zamiast od razu kłaść się na kanapę. Pozmywajmy naczynia albo pójdźmy na spacer. 30-minutowa aktywność poprawi sprawność układu trawiennego i zapobiegnie częstej zgadze. Ostatni wieczorny posiłek zjadajmy przynajmniej 2h przed położeniem się spać. Dzięki temu będziemy mogli spokojnie wypocząć, a zgaga nie przeszkodzi nam w zasypianiu.

Siadając do stołu zdejmijmy ciasno zapięte paski uciskające brzuch. Po jedzeniu przebierzmy się w luźne i wygodne ubrania.

Refluks częściej występuje u osób palących i sięgających po używki takie jak alkohol i kawa. Papierosy i alkohol rozluźniają „mięśnie” zapobiegające cofaniu się treści żołądkowej do przełyku. Kiedy więc po każdym posiłku cierpimy na nieprzyjemne uczucie pieczenia, zrezygnujmy z papierosa czy kieliszka wina. Poczekajmy też z piciem kawy. Bo choć usprawnia trawienie, wzmaga również kwasowość i potęguje zgagę.

Przy chorobie refluksowej oraz powtarzającej się zgadze, zadbajmy o właściwą pozycję w trakcie snu. W miejscu, gdzie kładziemy głowę, unieśmy łóżko 10-15 cm nad ziemię. Zadziała grawitacja, która powstrzyma cofanie się treści żołądkowej do przełyku. Musimy jednak ustawić łóżko pod odpowiednim kątem, a nie układać wysokie poduszki pod głowę. Takie rozwiązanie tylko nasili zgagę, zwiększając ucisk na brzuch i powodując nienaturalną pozycję.

Pod ramę łóżka możemy podstawić drewniane klocki lub włożyć je pod materac. I dzięki nim uzyskamy właściwą pozycję ciała.

Dobrym rozwiązaniem jest również używanie specjalnych antyrefluksowych poduszek. Specjalnie zaprojektowana owalna poduszka unosi głowę i ramiona i zapobiega powstawaniu zgagi. Poduszkę możemy używać i do spania na plecach, i do leżenia na niej bokiem.

Zgaga i refluks – i co dalej?

Objawy zgagi nasilają się po zjedzeniu tłustych posiłków. Jeśli nasza dieta obfituje w ciężkostrawne posiłki, wprowadźmy w swoim jadłospisie lekkie dania. W większości przypadków zastosowanie wcześniej wymienionych zasad pomaga zmniejszyć częstotliwość zgagi i refluksu. Jednak jeśli zmiana diety i wprowadzenie zdrowszych nawyków nie poprawiają sytuacji, skonsultujmy się z gastrologiem. Lekarz zaleci specjalistyczne badania i przepisze odpowiednie leki.

Wyborem w przypadku zgagi mogą być alkalizujące (zobojętniające kwas) leki bez recepty zawierające węglan wapnia (Rennie), wapń i magnez lub glin i magnez. W cięższym przebiegu choroby konieczne okazują się blokery pompy protonowej, które należą do bardzo skutecznych środków leczniczych.

Niestrawność, wzdęcia i bóle żołądka

Pieczenie w przełyku to jeden z objawów niestrawności. Po zjedzeniu posiłku mogą pojawić się u nas również bóle brzucha, a także może być nam niedobrze. Nadmierne odbijanie, nagromadzenie gazów oraz wzdęcia to również symptomy niestrawności.

Przyczyną nieprzyjemnych dolegliwości, takich jak np. ból żołądka po jedzeniu może być niewłaściwa dieta obfitująca w duże ilości tłuszczu, produktów przetworzonych i słodkich. Nadwaga i używki dodatkowo osłabiają układ trawienny i sprawiają, że częściej borykamy się z niestrawnością żołądka.

Przyczyną naszych żołądkowych problemów może być bakteria Helicobacter pylori lub choroby układu trawiennego wcześniej u nas niezdiagnozowane (np. celiakia, zespół jelita nadwrażliwego). Żeby wykluczyć poważne choroby, które również powodują dyspepsję, takie jak np. raka przełyku, wykonuje się endoskopię.

Częsta zgaga i ból żołądka po jedzeniu, a także towarzyszące nam wzdęcia znacznie obniżają jakość życia. Kiedy po każdym posiłku czujemy jakiś dyskomfort, jedzenie przestaje sprawiać nam przyjemność. Tracimy też ochotę na spotkania towarzyskie, wyjścia z domu, bo wciąż nam coś dolega. Żeby poczuć się lepiej, musimy znaleźć przyczynę naszych dolegliwości i zacząć odpowiednio je leczyć.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Źródła:

* https://www.theguardian.com/lifeandstyle/2015/dec/21/indigestion-bloated-stomach-pain-christmas-health-problems

* https://www.healthline.com/health/gerd/prevent-heartburn#4

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA