fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Diagnostyka i terapie

Wszystko o przepuklinie pachwinowej

Przepuklina pachwinowa jest jedną z najczęściej spotykanych odmian przepuklin brzusznych. To stan, w którym narząd lub tkanka tłuszczowa przemieszczają się w nieprawidłowy sposób przez otwory w powłokach – w tym wypadku jamy brzusznej. Uwypuklenie pachwiny połączone z bólem i dyskomfortem mogą wskazywać na przepuklinę. Jakie są przyczyny i objawy tego schorzenia?

Kto może zachorować?

Na wystąpienie przepukliny narażeni są głównie mężczyźni – ze względu na budowę anatomiczną miednicy oraz kanału pachwinowego. Obniżenie wytrzymałości ścian brzucha, które może być związane z nieprawidłową budową włókien kolagenowych i sprężystych, również ma wpływ na wystąpienie schorzenia. W grupie podwyższonego ryzyka znajdują się także osoby, których ciśnienie w jamie brzusznej jest stale podwyższone poprzez na przykład: częste zaparcia, przerost gruczołu krokowego czy choroby przewlekłe oraz na skutek działania przyjmowanych leków. Na wystąpienie przepukliny mogą być narażeni ponadto pacjenci po operacjach jamy brzusznej.

Jakie są objawy wystąpienia przepukliny?

Jednym z sygnałów, że w ciele może tworzyć się przepuklina, jest ból w okolicy pachwiny, odczuwalny po wysiłku fizycznym. Może się on wzmagać podczas kaszlu, napinania mięśni brzucha i podnoszenia ciężarów. Objawem schorzenia jest również pojawienie się miękkiego, wyczuwalnego guza, który jest umiejscowiony w pachwinie. Powiększająca się przepuklina staje się widoczna, a ból może promieniować do jądra. Mogą wystąpić również problemy z oddawaniem stolca. W poważnym stadium choroby wzrasta ryzyko uwięzienia fragmentu jelita w utworzonym worku przepuklinowym, w konsekwencji którego powstaje niedrożność przewodu pokarmowego.

Leczenie przepukliny – wizyta u lekarza

Przepuklina nie zniknie samoistnie, a jej pojawienie się jest wskazaniem do spotkania z lekarzem – chirurgiem. Konsultację można rozszerzyć na przykład o badanie żylaków, które dotykają również mężczyzn i często są lekceważone. Informacje na ich temat znajdują się w artykule: Żylaki – problem nie tylko estetyczny. Kolejnym krokiem w leczeniu przepukliny jest wyznaczenie terminu operacji. Pacjenci, poddani zabiegowi znajdują się w grupie podwyższonego ryzyka ponownego wystąpienia dolegliwości, dlatego powinni pamiętać o profilaktyce. W tym wypadku pomocne będzie: utrzymanie zdrowej diety i odpowiedniej masy ciała, rzucenie palenia oraz unikanie podnoszenia ciężkich przedmiotów.

Postępowanie po operacji

Możliwe jest operacyjne usunięcie przepukliny z zastosowaniem znieczulenia miejscowego. W takim przypadku pacjent może jeść i pić bezpośrednio po zabiegu. Po kolejnych dwóch godzinach lekarze zachęcają do wstania i samodzielnego chodzenia. W przypadku braku powikłań wizyta kontrolna planowana jest na tydzień po operacji. Przez co najmniej 3 miesiące pacjent powinien unikać dźwigania i prowadzić spokojny tryb życia.

Przepuklina jest dość powszechnie występującym schorzeniem, z którym jednak zmagają się głównie mężczyźni. Konieczne jest jej operacyjne usunięcie, należy jednak wiedzieć, że wczesne wykrycie zmniejsza ryzyko powikłań. Dlatego warto zachować czujność i w przypadku znalezienia guzka w okolicy brzucha lub pachwiny, niezwłocznie udać się do lekarza.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA