fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Zdrowie

Jakie są objawy zatrucia smogiem?

Smog jest nienaturalnym zjawiskiem atmosferycznym o bardzo szkodliwym wpływie na zdrowie. Przyczynia się on m.in. do osłabienia funkcji obronnych organizmu, a w konsekwencji do zwiększonej podatności na zachorowania.

Smog – czym jest?

Smog jest toksycznym i nienaturalnym zjawiskiem atmosferycznym. Ma on postać mgły unoszącej się nad obszarami miejskimi lub terenami przemysłowymi, która w swoim składzie zawiera zanieczyszczenia powietrza. Są to m.in. pyły i gazy emitowane przez zakłady przemysłowe, a także pochodzące ze spalin samochodowych oraz palenia węgla w piecach. Zjawisko to ma bardzo szkodliwy wpływ na cały organizm człowieka. Smog oddziałuje przede wszystkim na układ nerwowy, krwionośny i oddechowy prowadząc z czasem do poważnych dysfunkcji i chorób. Negatywny wpływ zanieczyszczeń powietrza na stan zdrowia człowieka jest zależny przede wszystkim od: czasu ekspozycji, wieku, ogólnego stanu zdrowia, substancji obecnych w składzie zanieczyszczeń powietrza. Grupami najbardziej narażonymi na działanie smogu są: osoby starsze, alergicy, chorujący na schorzenia układu oddechowego, dzieci oraz kobiety ciężarne.

Pierwsze objawy zatrucia smogiem

Pierwszym objawem mogącym świadczyć o zatruciu smogiem jest uporczywy i nieustający ból głowy, nierzadko ignorowany. Pojawia się również pieczenie oczu, gdyż zanieczyszczenia powietrza składające się na smog działają drażniąco na spojówki. U osoby narażonej na smog dochodzi do osłabienia naturalnych barier obronnych organizmu, czego konsekwencją jest zwiększona podatność na zachorowania i nawracające infekcje. Objawem zatrucia smogiem jest również kaszel, którego nasilenie wzrasta wraz z czasem spędzonym na zewnątrz. Ponadto pojawiają się trudności w skupieniu oraz uczucie ciężkiej głowy.

Wpływ smogu na układ oddechowy

Najbardziej zauważalnymi objawami wieloletniej ekspozycji na zanieczyszczenia powietrza i zatrucia smogiem są dolegliwości ze strony układu oddechowego. Zwiększa się zachorowalność oraz nasila przebieg różnych chorób, takich jak: astma, infekcje układu oddechowego oraz POChP, czyli przewlekła obturacyjna choroba płuc. Długotrwałe narażenie na podwyższone poziomy zanieczyszczeń powietrza może skutkować rozwojem nowotworów złośliwych, m.in. raka płuc, krtani i gardła.

Zatrucie smogiem – wpływ na układ nerwowy i krwionośny

Zanieczyszczenia powietrza mają bardzo negatywny wpływ na układ nerwowy. Z czasem u osoby narażonej na smog mogą wystąpić zaburzenia funkcji poznawczych, czyli problemy z pamięcią, koncentracją i uwagą. U osób starszych zatrucie smogiem może skutkować nasileniem i przyspieszeniem procesów starzenia się układu nerwowego. Dochodzi do pogłębionego upośledzenia zdolności poznawczych oraz sprawności umysłowej. Smog oddziałuje również na układ krwionośny. Przyczynia się do nasilenia objawów chorób układu krążenia: bólu w klatce piersiowej, duszności, wzrostu ciśnienia tętniczego krwi oraz niemiarowej pracy serca. Smog zwiększa także ryzyko wystąpienia zawału serca oraz udaru mózgu. U dzieci kobiet, które w trakcie ciąży narażone były na smogowe zanieczyszczenia powietrza częściej pojawiają się zaburzenia autystyczne, a także pogorszone umiejętności umysłowe i zaburzenia w funkcjonowaniu układu oddechowego.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA