fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Zdrowie

Alzheimer w młodym wieku - przyczyny i objawy

Alzheimer w młodym wieku najczęściej jest wywołany przez mutacje jednego z trzech genów. Choroba ma cięższy przebieg niż u osób, które nie odziedziczyły jej po rodzicach. Objawy to m.in. kłopoty z pamięcią, koncentracją i orientacją w czasie oraz przestrzeni.

Czym jest choroba Alzheimera?

Choroba Alzheimera to najczęściej pojawiający się rodzaj otępienia. Powodują ją zmiany zwyrodnieniowe w mózgu, które wpływają na zmniejszenie jego objętości oraz ilości istoty szarej w jego wnętrzu.

Przyczyny alzheimera w młodym wieku

Wyróżnia się dwie postaci alzheimera: dziedziczną (rodzinną) oraz sporadyczną. Najwięcej osób cierpi na postać sporadyczną. Pojawia się ona po 65. roku życia i nie występuje w najbliższej rodzinie. Natomiast dziedziczna postać choroby rozwija się przed ukończeniem 65 lat. Objawy mogą być widoczne nawet u dwudziesto- bądź trzydziestolatków. Choroba ma ostrzejszy przebieg niż jej postać niezwiązana z genami. Alzheimer w młodym wieku ma cięższy przebieg niż u osób, u których nie jest związana z dziedziczeniem. W postaci rodzinnej choroba jest przekazywana w sposób autosomalnie dominujący. Oznacza to, że co najmniej jeden rodzic chorego chorował na alzheimera. Mogą go wywołać mutacje trzech genów: APP, PSEN 1 i PSEN 2.

Alzheimer- objawy u młodych

Choroba Alzheimera początkowo rozwija się w trudny do rozpoznania sposób. Zaczyna się od niewielkich problemów z pamięcią polegających na zapominaniu pojedynczych faktów. Chorym trudniej jest też zapamiętywać nowe informacje, a w przypadku ich przyswojenia – odtworzyć je. Mogą się pojawić kłopoty z koncentracją i łagodne zmniejszenie orientacji w czasie i przestrzeni. Występują także trudności z doborem słów, związane z zapominaniem ich znaczeń. Aby odróżnić zwykłe problemy z pamięcią od choroby, należy zwrócić uwagę na ich zakres. Człowiek, który ma nienajlepszą pamięć, potrafi przypomnieć sobie pozostałe elementy oprócz tego, którego zapomniał. Przykładowo, nie pamięta o spotkaniu, ale zna imię osoby, z którą się umówił oraz fakt, że ta osoba jest np. jego znajomym. Natomiast chory na alzheimera nie będzie mógł przypomnieć sobie, skąd zna tę osobę. Schorzenie charakteryzuje się też kłopotami z przypominaniem sobie aktualnie wykonywanych czynności – to tzw. pamięć operacyjna. Choroba wiąże się także z zaburzeniami uwagi i pojawiającymi się zmianami w zachowaniu. Występują np. nagłe zmiany nastroju i trudne do zrozumienia postępowanie. Alzheimer w młodym wieku może być związany z depresją bądź epizodem depresyjnym. Osoba chora wycofuje się z życia towarzyskiego. Z biegiem czasu, kiedy schorzenie upośledza codzienne funkcjonowanie, wymusza też zakończenie pracy zawodowej. Niemożliwe są kontakty towarzyskie, ponieważ chory nie kontroluje swoich zachowań i traci kontakt z rzeczywistością. Zmiany w osobowości stają się bardzo widoczne. Następuje utrata zdolności myślenia abstrakcyjnego i przewidywania skutków swojego postępowania. Alzheimer w młodym wieku w tym stadium całkowicie uniemożliwia zapamiętywanie nowych faktów. Informacje z teraźniejszości mylą się choremu z tym, co stało się w przeszłości. Dochodzi do praktycznie całkowitej utraty orientacji w przestrzeni. Chory potrzebuje całodobowej opieki, ponieważ nie potrafi się sobą zająć i gubi się nawet w znajomym otoczeniu.

Artykuł powstał we współpracy z serwisem zdrowie.tvn.pl

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA