fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Zdrowie

Za jakie zabiegi medyczne płacimy najczęściej

Specjaliści z firmy badawczej PMR oszacowali, że rynek prywatnych usług medycznych w Polsce systematycznie się powiększa, co więcej – wzrost ten prawdopodobnie będzie się utrzymywał w kolejnych latach. Wartość rynkowa tego typu usług w 2015 roku sięgała 39,5 mld złotych. Znaczna część pacjentów, korzystających z prywatnych placówek medycznych, opłaca składki na ubezpieczenie zdrowotne, a mimo to decydują się oni na poniesienie dodatkowych kosztów. Dlaczego?

Narodowy Fundusz Zdrowia finansuje dość znaczącą liczbę procedur – jeden z kilku dokumentów, zawierających listę świadczeń gwarantowanych, liczy sobie bowiem aż 588 stron. Mimo takiego pozornego bogactwa, rynek prywatnej opieki medycznej w Polsce radzi sobie coraz lepiej. Powodów takiej sytuacji jest co najmniej kilka: prawdopodobnie jednym z głównych jest limitowana dostępność refundowanego leczenia.

Ze względu na to, że środki NFZ są ograniczone, niejako naturalną koleją rzeczy jest pojawianie się limitów. Niektóre z nich skutkują występowaniem kuriozalnych sytuacji, takich jak czas oczekiwania na endoprotezoplastykę stawu biodrowego. Poszczególne miasta różnią się maksymalnym czasem oczekiwania na zabiegi: w Poznaniu najdalszy wolny termin to 2024 rok, w Warszawie zapisy prowadzone są już na 2020 rok, z kolei w Gdańsku najodleglejszy termin zabiegu to grudzień 2023 roku.

Kolejki to niejedyna przyczyna popularności leczenia prywatnego - bywają nią również ograniczenia w zakresie refundowania procedur. Takowe zauważyć można chociażby w stomatologii, gdzie np. lepszej jakości wypełnienia czy leczenie kanałowe NFZ opłaca jedynie wtedy, gdy terapii poddawane są zęby od pierwszego do trzeciego. Limity dotyczą też piaskowania zębów czy opłacania wykonania protez zębowych: to pierwsze w ramach składki przysługuje pacjentom raz na rok, drugie natomiast Fundusz opłaca jedynie raz na 5 lat.

Trzeci powód rosnącej liczby pacjentów, wybierających placówki prywatne, jest prawdopodobnie najważniejszy. Pacjenci (jak zostanie przedstawione później) najchętniej płacą za te zabiegi, których NFZ w ogóle nie refunduje lub refunduje je przy spełnieniu ścisłych wymagań.

Za co najczęściej płacimy w placówkach prywatnych?

Przedstawione szacunki powstały na bazie zestawienia, przygotowanego przez Tourmedica.pl, serwis współpracujący z ponad 1000 prywatnych klinik w Polsce w ramach leczenia prywatnego. Obejmuje ono okres 12 miesięcy i opracowano je na bazie tego, na jakie zabiegi – w ramach dostępnych w bazie firmy placówek medycznych – najczęściej decydowali się pacjenci.

W bazie Tourmedica znajduje się 369 placówek oferujących usługi diagnostyczne, 357 klinik przeprowadzają zabiegi medycyny estetycznej, a 320 placówek ma w swojej ofercie zabiegi chirurgii ogólnej. W bazie firmy znajdują się także placówki, oferujące usługi stomatologiczne (w liczbie 200), 181 klinik przeprowadza zabiegi chirurgii naczyniowej, a 179 gabinetów oferuje procedury chirurgii plastycznej. Usługi z zakresu ortopedii mają w swojej ofercie 142 spośród funkcjonujących w bazie placówek, zabiegi urologiczne oferuje 114 placówek, a procedury okulistyczne są przeprowadzane w ramach 62 jednostek. Informacje te nie zostały tutaj przytoczone bez celu: okazuje się bowiem, że klasyfikacja ta w zasadzie odzwierciedla to, za co pacjenci są najbardziej skłonni zapłacić.

Poniżej wyróżniono procedury, na które najczęściej decydowali się pacjenci (wg ilości). Wszelkie wartości procentowe podawane są w stosunku co do całkowitej liczby opłaconych przez pacjentów procedur medycznych. Były one następujące:

1.USG Doppler żył/tętnic kończyn dolnych: 7,31%

2.Laserowe usuwanie brodawek wirusowych: 2,71%

3.Wszycie Esperalu: 2,59%

4.Chirurgiczne leczenie stulejki: 2,52%

5.Skleroterapia naczyń żylnych kończyn dolnych: 1,85%

Ranking popularności zabiegów medycznych, samodzielnie opłacanych przez pacjentów

Zabiegi medycyny estetycznej okazały się najczęściej opłacanymi samodzielnie przez pacjentów – ich odsetek wynosił 29,03%. Powodem takiego zjawiska prawdopodobnie jest to, że refundacji na poprawienie urody w zasadzie uzyskać się nie da. Tymczasem procedury medycyny estetycznej, stanowiące nierzadko alternatywę dla znacznie bardziej popularnych zabiegów chirurgii plastycznej, pozwalają skutecznie zlikwidować defekty twarzy i ciała, które mają negatywny wpływ na samoocenę pacjentów i mogą przyczyniać się nawet do depresji. W tej grupie procedur najpopularniejszym zabiegiem było usuwanie brodawek wirusowych laserem (2,71%), kolejne miejsce zajęło usuwanie znamion barwnikowych (0,96%) a kolejna lokata co do popularności przypadła laserowemu usuwaniu popękanych naczynek (0,85%).

Bardzo popularne w ramach prywatnych usług medycznych są procedury diagnostyczne, które zasadniczo są opłacane przez NFZ. Najwyraźniej jednak czas oczekiwania na nie jest dla pacjentów zbyt długi i dlatego decydują się oni opłacić je z własnej kieszeni, dzięki czemu badania diagnostyczne zajęły drugą lokatę względem popularności wśród usług placówek prywatnych z ogólnym wynikiem 26,79%. Największa liczba osób postanowiła wykonać prywatnie badanie USG tętnic / żył kończyn dolnych (7,31%), kolejnym popularnym badaniem było USG Doppler tętnic szyjnych / kręgowych, a za nim znalazła się ultrasonografia jamy brzusznej (0,84%).

Zabiegi z zakresu chirurgii plastycznej zajęły trzecie miejsce (8,17% wśród wszystkich procedur Tourmedica.pl). W ramach tej dziedziny najwięcej pacjentów postanowiło skorygować kształt swoich uszu (1,06%). Dużym zainteresowaniem cieszyła się także plastyka chirurgiczna powiek górnych (0,57%) oraz leczenie ginekomastii (0,43%). Procedury chirurgii plastycznej cieszą się wśród pacjentów prywatnych placówek medycznych sporym powodzeniem, ponieważ refundacja NFZ jest na nie wprawdzie możliwa, ale tylko w bardzo ograniczonym zakresie. Opłacone mogą być koszty takich zabiegów, których wykonanie ma wpływ na poprawę życia i zdrowia pacjenta (przykładem mogą być zabiegi rekonstrukcyjne po amputacji piersi). Nawet jeżeli możliwe jest leczenie w ramach opłacanych składek, ku placówkom prywatnym skłaniać może czas oczekiwania na terapię. Przykładowo, w Warszawie wolne terminy w oddziałach chirurgii plastycznej są dostępne nawet w sierpniu 2016 r., jednakże równie dobrze zapisywać się można już i na lipiec 2018 roku. Mimo tego część pacjentów jest zdeterminowana i gotowa ponieść koszty: posiadanie zdeformowanego nosa czy asymetrycznych piersi może być bowiem podłożem nie tylko kompleksów, ale i doprowadzić nawet do rezygnacji z życia towarzyskiego.

Specjaliści urologii najwięcej zarobili na leczeniu operacyjnym stulejki (2,52%), obrzezaniu (0,36%) oraz wydłużaniu wędzidełka prącia (0,34%). Całkowity udział tych procedur w cytowanym zestawieniu stanowił 7,14%.

Chirurgia naczyniowa ze swoimi procedurami uzyskała piąte miejsce w rankingu (6,63%). Największe zainteresowanie pacjentów dotyczyło skleroterapii naczyń żylnych kończyn dolnych (1,85%), za nią znalazło się laserowe leczenie żylaków EVLT (0,82%), trzecie miejsce w tej grupie zajęło leczenie żylaków odbytu (0,79%). Tutaj wytłumaczeniem, dlaczego pacjenci sami płacą za leczenie może być fakt, że NFZ refunduje tylko klasyczne (chirurgiczne) usuwanie żylaków. Aby skorzystać z nowocześniejszych (i często mniej inwazyjnych) sposobów terapii, chorzy muszą działać na własną rękę.

Kolejne na liście są usługi stomatologiczne, które stanowiły 4,91% zabiegów wykonanych w placówkach z bazy Tourmedica.pl. Samodzielnie pacjenci najczęściej opłacają leczenie kanałowe (0,35%) i wypełnianie ubytków (0,23%). Trzecie miejsce względem popularności zajęły implanty stomatologiczne (0,23%).

Zabiegi okulistyczne zajęły siódme miejsce z wynikiem 3,18%. Prywatne placówki medyczne najczęściej przeprowadzały leczenie zaćmy (0,74%), usunięcie gradówki (0,42%) oraz zabiegi leczenia laserowego zaćmy wtórnej (0,3%). W przypadku tych procedur do ich samodzielnego opłacenia również może motywować pacjentów czas oczekiwania na leczenie: na operację zaćmy pierwsze wolne terminy w Warszawie są dostępne w listopadzie 2017 r., najdalsze z kolei dotyczą października 2020 roku. Ceny prywatnego leczenia zaćmy można sprawdzić w tym zestawieniu : www.tourmedica.pl/kliniki/leczenie-zacmy/

Procedury z zakresu ortopedii zamykają ranking z liczbą 2,46% w stosunku do całej puli branych pod uwagę zabiegów.

 Ortopedzi najczęściej wykonywali operację zespołu cieśni kanału nadgarstka (0,25%), leczniczą artroskopię stawu kolanowego (0,14%) i operację palucha koślawego (0,13%). W ramach tej dziedziny medycyny warto wspomnieć (choć z procedur ortopedycznych zajęły dopiero 9. miejsce) o zabiegach protezowania stawu biodrowego. Mimo, że koszt takiej procedury sięgać może nawet 40 tysięcy złotych, niektórzy pacjenci i tak się na nią decydują. Możliwe, że powodem jest wspominany wcześniej długi czas oczekiwania na leczenie – a w przypadku zmian w stawach zwłoka nie jest wskazana, ponieważ występujące u chorego defekty z biegiem czasu mogą ulegać nasileniu.

Miejsce zamieszkania, a korzystanie z usług gabinetów prywatnej opieki medycznej

Warszawa okazuje się nie tylko stolicą kraju: według analiz firmy Tourmedica, tylko w samym tym mieście wykonanych zostało niemal 30% procedur medycznych. W odniesieniu do całości zestawienia, 80% zabiegów wykonano w największych miastach Polski (Warszawie, Krakowie, Łodzi, Wrocławiu, Poznaniu, Gdańsku, Szczecinie, Bydgoszczy, Lublinie, Katowicach oraz Białymstoku i Gdyni). Pozostaje jeszcze 20%, czyli procedury przebyte przez pacjentów w mniejszych miejscowościach. Rynek wciąż się rozwija i prawdopodobnie w przyszłości proporcje te mogą się zmieniać na korzyść właśnie tych mniejszych miast, w których (w związku z zapotrzebowaniem) pojawia się coraz więcej prywatnych gabinetów medycznych.

Porównanie do innych zestawień

W zakresie stomatologii informacje uzyskane od poznańskiej stomatologicznej CANDEO Clinic częściowo pokrywają się z danymi, zebranymi przez firmę Torumedica.pl. Prof. dr. hab. Wiesław Hędzelek mówi, że jego pacjenci najczęściej decydują się na implanty i korony zębowe, oprócz tego chorzy często samodzielnie opłacają również leczenie kanałowe.

Nieco odmienne pod względem ilości pacjentów, decydujących się na dane grupy zabiegów, ale zbieżne z danymi Tourmedica.pl pod względem samych grup procedur medycznych, są statystyki firmy MFG S.A, oferującej pacjentom opłacenie kosztów leczenia na raty. Prezentują się one następująco (wymieniono 8 najpopularniejszych, według danych z 2016 roku):

1.stomatologia: 52,5%

2.chirurgia plastyczna: 14,8%

3.zabiegi estetyczne: 12,9%

4.okulistyka: 3,3%

5.ortopedia i chirurgia ogólna: 3,1%

6.diagnostyka i testy genetyczne: 3%

7.ginekologia i położnictwo oraz optyka: po 1,9%.

Lecznictwo prywatne ma do zaoferowania coraz więcej. Placówki wyposażone są w nowoczesną aparaturę, sprowadzają różne preparaty i najnowsze rozwiązania technologiczne prosto z zagranicy. Postęp w medycynie wciąż zachodzi, pojawiają się alternatywne w stosunku do tradycyjnych zabiegi, które cechują się nierzadko mniejszą inwazyjnością i krótszym czasem rekonwalescencji. Podane aspekty stanowią zapewne jeden z czynników, motywujących pacjentów do brania odpowiedzialności w swoje ręce - czy też, może bardziej adekwatne w kontekście tego raportu - w swoje własne portfele. Jedno wydaje się pewne: prywatna opieka medyczna w Polsce ma się dobrze i dopóki będą istniały ograniczenia i długie kolejki na zabiegi w ramach NFZ, sytuacja prawdopodobnie nie ulegnie zmianie.

Podane w tekście wolne terminy zabiegów pochodzą z Ogólnopolskiego Informatora o Czasie Oczekiwania na Świadczenia Medyczne, stan na 30.06.2016 r.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA