fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Zdrowie

Aplikacja na smartfonie zdiagnozuje alzheimera

EIT Health
Choroba alzheimera to bardzo ciężkie zaburzenie określano jako przedstarczy zanik mózgu. Powstała właśnie aplikacja, pozwoli na wczesne wykrywanie choroby, a w konsekwencji łagodzenie jej przebiegu.

Choroba Alzheimera to dolegliwość powodująca degradację układu nerwowego. Ma wieloletni i postępujący przebieg. Wiąże się z kłopotami z mową, pamięcią czy myśleniem. W konsekwencji prowadzi do całkowitej niepełnosprawności zarówno psychicznej jak i fizycznej.

Aby rozpoznać chorobę Alzheimera należy określić pewne typowe cechy otępienia. Jednak dla postawienia stuprocentowej diagnozy potrzebne jest duże nasilenie tych objawów, co wpływa na funkcjonowanie pacjentów. Wczesne wykrycie choroby pozwala na spowolnienie jej rozwoju i odsunięcie w czasie konsekwencji. Jednak według danych z 2014 roku zaledwie 35 procent przypadków diagnozuje się wystarczająco wcześnie.

Rozwiązaniem może być m.in. aplikacja na smartfona, która pozwoli przewidywać ryzyko związane z chorobą Alzheimera dla osób powyżej 50 roku życia. Aplikacja The Alzheimer's Disease Prediction Service (ADPS) ma pomagać profesjonalistom służby zdrowia w obiektywnych pomiarach sprawności poznawczej, funkcji percepcyjnych i pamięci pacjentów. Pozwala też na badanie przesiewowe i klasyfikację łagodnych zaburzeń poznawczych.

Czytaj też: Chorobę Alzheimera można dostrzec w oczach

Test trwa około 10 minut i jest prowadzony na tablecie lub smartfonie. Aplikacja opiera się na zachowaniach pacjenta, a czujniki urządzenia mobilnego kompletują dane do analizy. Autorzy skupili się na znalezieniu konkretnych zadań przestrzennych, które mogą testować obszary mózgu podatne na najwcześniejsze zmiany patologiczne. Wynik pozwala przewidzieć, czy pacjent zostanie dotknięty przez chorobę Alzheimera w ciągu 6 nadchodzących lat. Dokładność badania sięga 94 procent.

Dotychczasowe metody diagnozowania tej choroby są inwazyjne (analiza płynu mózgowo-rdzeniowego), drogie (obrazowanie nerwowe) i czasochłonne (ocena neuropsychologiczna), to powoduje, że dostęp do badań przesiewowych jest ograniczony. Technologia ADPS upraszcza śledzenie postępów choroby Alzheimera i umożliwia bardziej precyzyjne i zindywidualizowane leczenie.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA