fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Zdrowie

Dwuletnia dziewczynka walczy z rakiem jajnika

Rodzice chorej na raka Kenni uczulają, by nie bagatelizować dolegliwości swoich dzieci. Zawsze lepiej zrobić badania, aby upewnić się, że wszystko jest w porządku.
Adobe Stock
U dwuletniej McKenna Shea Xydias z Senoia w USA zdiagnozowano bardzo rzadką odmianę raka jajnika – donosi Onet. Dziewczynka przeszła już operacje i czeka na chemioterapię.

McKenna Shea Xydias (nazywana zdrobniale Kenni) ma dopiero dwa latka i cierpi na bardzo rzadką odmianę raka jajnika - guza pęcherzyka żółtkowego. Ten nowotwór jest wyjątkowo złośliwy i charakteryzuje się szybkim rozwojem oraz skłonnością do przerzutów.

Uważa się, że Kenni jest jedną z najmłodszych osób cierpiących na ten rzadki rodzaj raka - zwykle pojawia się u dziewczynek i kobiet w wieku od 10 do 30 lat. 

Rodzice dowiedzieli się o ciężkiej chorobie córki, kiedy McKenna trafiła do lekarza z powodu podniesionej temperatury i wzdętego brzucha – czytamy w Onecie. 

Na początku pediatra sądził, że dziewczynka ma wzdęty brzuszek z powodu zgromadzonych w jelitach gazów. Ale USG ujawniło guza na jajniku. Wykonano tomografię komputerową i rezonans magnetyczny. Wyniki zaszokowały lekarzy i rodziców Kenni. Okazało się, że guzy są dwa, jeden znajdował się w okolicach wątroby, a drugi - aż 14 centymetrowy - na prawym jajniku.

Kenni przeszła operację usunięcia jajnika oraz fragmementu jelita. Czeka ją również chemioterapia. - Ona jest naszą bohaterką - mówi Mike Xydias ojciec dziewczynki. Dwulatka jest bardzo dzielna.  - Ma niezwykle silny charakter i jest uparta, a to bardzo ważne z walce z rakiem - dodaje.

 Dr Robert Wenham, przewodniczący Ginekologicznego Programu Onkologii Moffitt Cancer mówi, że przypadek Kenni jest bardzo rzadki. Jednak czasami takie rzeczy się zdarzają. Meghan i Mike Xydias, rodzice dziewczynki, uczulają innych, aby byli czujni i nie bagatelizowali dolegliwości swoich dzieci. Zawsze lepiej zrobić badania, aby upewnić się, że wszystko jest w porządku.

W przypadku nowotworów czas ma ogromne znaczenie. Im wcześniej rak zostanie wykryty, tym większa szansa na całkowite wyleczenie. Rodzice powinni mieć świadomość, że rak może zaatakować nawet kilkulatka.

Źródło: Onet, rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA