fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Pełna elektronizacja zamówień publicznych coraz bliżej

Urzędnik
Adobe Stock
Dzięki Platformie e-Zamówienia będziemy mieli informację o zamówieniu od momentu jego planowania do zrealizowania umowy. To jest świetny mechanizm zarządczy, w dniu dzisiejszym żadne państwo nie ma takich informacji – mówi Hubert Nowak, Prezes Urzędu Zamówień Publicznych

- Czy nadal instytucje publiczne mogą dokonywać szybkich zakupów na podstawie tzw. tarczy antykryzysowej, poza procedurami przewidzianymi w prawie zamówień publicznych?

Hubert Nowak: Na podstawie tarczy antykryzysowej już nie, gdyż te przepisy obowiązywały do 5 września.

- Ale liczba chorych rośnie, zapewne będą potrzebne kolejne szybkie zakupy np. sprzętu medycznego. W jaki sposób będzie wybierany wykonawca zamówienia i w jaki sposób będzie ono procedowane?

– Jest kilka możliwości, pierwsza – wynika z ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi. Art. 46c. tej ustawy pozwala dokonywać pilnych zakupów, robót budowlanych, usług i dostaw jeśli są one związane ze zwalczaniem epidemii. Ponadto zamawiający, mogą także skorzystać z trybów negocjacyjnych lub z wolnej ręki w zamówieniach publicznych, które pozwalają odpowiednio na pilne lub natychmiastowe zakupy bez ogłoszenia.

- Po co więc wprowadzono tarczą antykryzyso...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA