Czy można zwiększyć kwotę na zamówienie publiczne?

Jeśli oferty przekraczają środki przeznaczone na realizację zamówienia, podmiot prowadzący postępowanie może pozyskać dodatkowe środki na ten cel albo unieważnić postępowanie.

Publikacja: 13.07.2020 17:45

Czy można zwiększyć kwotę na zamówienie publiczne?

Foto: Adobe Stock

Ograniczone możliwości budżetowe zamawiającego są kluczowym czynnikiem warunkującym zdolność udzielenia zamówienia. Złożone oferty często przekraczają kwotę przeznaczoną na zamówienie. Zamawiający może wtedy zwiększyć budżet, jednak czy zawsze powinien brać taką możliwość pod uwagę? Odpowiedź na to pytanie znajdziemy w wyroku Krajowej Izby Odwoławczej z 2 marca 2020 r. (KIO 292/20).

W przedmiotowej sprawie oferta z najniższą ceną przewyższała kwotę przeznaczoną na realizację zamówienia. Wskutek tego zamawiający unieważnił po-stępowanie o udzielenie zamówienia na podstawie art. 93 ust. 1 pkt 4 Prawa zamówień publicznych (p.z.p.). Z tą decyzją nie zgodził się wykonawca, który uważał, że jeśli zamawiający ma finansową oraz prawną możliwość zwiększenia środków przeznaczonych na realizację zamówienia, to nie powinien unieważniać postępowania. Zamawiający był zaś zdania, że decyzje o zwiększeniu kwot przeznaczonych na sfinansowanie zamówienia są czynnościami leżącymi w wyłącznej gestii zamawiających, ewentualnie są uzależnione od innych podmiotów.

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Nieruchomości
Trybunał: nabyli działkę bez zgody ministra, umowa nieważna
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Praca, Emerytury i renty
Czy każdy górnik może mieć górniczą emeryturę? Ważny wyrok SN
Prawo karne
Kłopoty żony Macieja Wąsika. "To represje"
Sądy i trybunały
Czy frankowicze doczekają się uchwały Sądu Najwyższego?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona