Nowe prawo zamówień publicznych: jak skutecznie dochodzić odszkodowania od zamawiającego

Warto wiedzieć, w jaki sposób wykonawcy mogą powoływać się na przepisy prawa unijnego w celu uzyskania odszkodowania od zamawiającego.

Publikacja: 08.02.2021 17:30

Nowe prawo zamówień publicznych: jak skutecznie dochodzić odszkodowania od zamawiającego

Foto: Adobe Stock

Polski ustawodawca nie wprowadził do nowej ustawy Prawo zamówień publicznych z dnia 19 września 2019r. (dalej: nowe Pzp) szczególnych rozwiązań prawnych odnoszących się do odszkodowań w zamówieniach publicznych, pomimo że dyrektywy odwoławcze: 89/665/EWG i 92/13/EWG zobowiązują go do przyjęcia odpowiednich środków obejmujących m. in. prawo do przyznania odszkodowania wykonawcom, którzy doznali uszczerbku w wyniku naruszenia prawa przez zamawiającego.

Jak już wyjaśniliśmy w „Dobrej Administracji" 22 grudnia 2020 r. w artykule „Dlaczego tak mało pozwów o odszkodowania", przepisy Kodeksu cywilnego nie stanowią właściwej implementacji prawa unijnego, ponieważ uzależniają roszczenia odszkodowawcze od przesłanki zawinienia. Natomiast wyjątkowy przepis art. 93 ust. 4 ustawy Prawo zamówień publicznych z 2004 r., który został powtórzony w art. 261 nowego Pzp, dotyczy wyłącznie zwrotu kosztów w przypadku unieważnienia przetargu.

Pozostało 92% artykułu

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

ZUS
ZUS przekazał ważne informacje na temat rozliczenia składki zdrowotnej
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Prawo karne
NIK zawiadamia prokuraturę o próbie usunięcia przemocą Mariana Banasia
Aplikacje i egzaminy
Znów mniej chętnych na prawnicze egzaminy zawodowe
Prawnicy
Prokurator Ewa Wrzosek: Nie popełniłam żadnego przestępstwa
Prawnicy
Rzecznik dyscyplinarny adwokatów przegrał w sprawie zgubionego pendrive'a