Wydatki gminy na ochotniczą straż pożarną tylko w granicach określonych ustawą

Z budżetu gminy mogą zostać sfinansowane wydatki jedynie związane z kosztami wyposażenia, utrzymania, wyszkolenia i zapewnienia gotowości bojowej ochotniczej straży pożarnej.

Publikacja: 30.12.2019 17:15

Wydatki gminy na ochotniczą straż pożarną tylko w granicach określonych ustawą

Foto: Fotorzepa

- Zarządzeniem wójta ma zostać zmieniony budżet naszej gminy w zakresie wydatków dotyczących ochotniczych straży pożarnych. Chodzi o przesunięcie środków m.in. na zakup żywności dla strażaków ochotniczych straży pożarnych w związku ze spotkaniem przedświątecznym. Gmina ma ustawowy obowiązek finansowania straży. Czy będzie to trafne rozwiązanie?

Analiza pytania wymaga odniesienia się do dwóch aktów prawnych: ustawy z 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych oraz ustawy z 24 sierpnia 1991 r. o ochronie przeciwpożarowej. Jeśli chodzi o dokonywanie wydatków z budżetu gminy, to przypomnieć należy o podstawowej zasadzie warunkującej legalność takich operacji finansowych zawartej w art. 44 ust. 2 ustawy o finansach publicznych. Postanowiono tam, że jednostki sektora finansów publicznych dokonują wydatków zgodnie z przepisami dotyczącymi poszczególnych rodzajów wydatków. Oznacza to tyle tylko, że każdy wydatek samorządowy musi mieć materialnoprawne uzasadnienie w postaci jednoznacznej normy prawnej. Założenie to dotyczy również wydatków dokonywanych przez gminę na rzecz ochotniczych staży pożarnych.

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Nieruchomości
Trybunał: nabyli działkę bez zgody ministra, umowa nieważna
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Praca, Emerytury i renty
Czy każdy górnik może mieć górniczą emeryturę? Ważny wyrok SN
Prawo karne
Kłopoty żony Macieja Wąsika. "To represje"
Sądy i trybunały
Czy frankowicze doczekają się uchwały Sądu Najwyższego?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona