fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Samorządy szukają sposobów by nie utonąć w śmieciach

Gminy czekają kolejne zmiany dotyczące gospodarki odpadami
shutterstock
Nowelizacja, która weszła w życie 6 września zniosła regionalizację w odbiorze odpadów. Jednym ułatwiła życie, innym utrudniła. Nowe obowiązki, to wyższe koszty i wyższe opłaty za odbiór śmieci.

Od 6 września br. obowiązuje nowelizacja z 19 lipca 2019 r. ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Na jej podstawie rady gmin zobowiązane są dostosować uchwały do nowych rozwiązań. Poza wyjątkami przewidzianymi w ustawie, samorządy mają na to 12 miesięcy od wejścia w życie nowelizacji. W regulaminach utrzymania czystości i porządku na terenie gminy muszą określić nowe wymagania m.in. w zakresie selektywnego zbierania i odbierania odpadów komunalnych.

Selektywna zbiórka

Segregacja, to podstawowy sposób na rosnącą masą odpadów. Ale w praktyce nie zawsze on działa. Kluczem jest edukacja, która najlepiej sprawdza się w szkole. Dzieci często wpływają na zmianę nawyków swoich rodziców – podkreślają samorządowcy.

Czytaj też: Odpady komunalne – jakie zmiany od 6 września?

Lepiej segregacja sprawdza się w budownictwie jednorodzinnym, gorzej w wielorodzinnym. Z tych pewnie powodów ustawodawca wprowadził odpowiedzialność zbiorową – nie ...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA