Od 6 września br. obowiązuje nowelizacja z 19 lipca 2019 r. ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Na jej podstawie rady gmin zobowiązane są dostosować uchwały do nowych rozwiązań. Poza wyjątkami przewidzianymi w ustawie, samorządy mają na to 12 miesięcy od wejścia w życie nowelizacji. W regulaminach utrzymania czystości i porządku na terenie gminy muszą określić nowe wymagania m.in. w zakresie selektywnego zbierania i odbierania odpadów komunalnych.
Selektywna zbiórkaSegregacja, to podstawowy sposób na rosnącą masą odpadów. Ale w praktyce nie zawsze on działa. Kluczem jest edukacja, która najlepiej sprawdza się w szkole. Dzieci często wpływają na zmianę nawyków swoich rodziców – podkreślają samorządowcy.
Czytaj też: Odpady komunalne – jakie zmiany od 6 września?
Lepiej segregacja sprawdza się w budownictwie jednorodzinnym, gorzej w wielorodzinnym. Z tych pewnie powodów ustawodawca wprowadził odpowiedzialność zbiorową – nie ...
Dostęp do najważniejszych treści z sekcji: Wydarzenia, Ekonomia, Prawo, Plus Minus; w tym ekskluzywnych tekstów publikowanych wyłącznie na rp.pl.
Dostęp do treści rp.pl - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Rzeczpospolitej”, archiwum tekstów, treści pochodzących z tygodników prawnych, aplikacji mobilnej i dodatków dla prenumeratorów.