Dostęp do drogi publicznej nie może zostać zablokowany w miejscowym planie

Rada gminy nie może w miejscowym planie zablokować właścicielom działek dostępu do drogi publicznej, bo jej zdaniem poradzą sobie sami z dojazdem.

Publikacja: 20.10.2016 07:31

Dostęp do drogi publicznej nie może zostać zablokowany w miejscowym planie

Foto: www.sxc.hu

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę Rady Gminy Miejsce Piastowe na rozstrzygnięcie nadzorcze wojewody podkarpackiego.

Dopatrzył się on w świeżo uchwalonym miejscowym planie zagospodarowania terenu nieprawidłowości i z tego powodu postanowił go unieważnić.

Zdaniem wojewody plan jest nieczytelny i można go interpretować w ten sposób, że część działek budowlanych zostanie pozbawiona dostępu do drogi publicznej. W efekcie nie tylko nie będzie można do nich dojechać, ale i ich zabudować.

Rada uznała rozstrzygnięcie za krzywdzące i zaskarżyła je do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie.

W uzasadnieniu skargi gmina tłumaczyła, że nie ma potrzeby tworzenia dodatkowych dróg na spornym terenie, gdyż każda nieruchomość ma własny dojazd. Ponadto do tej pory kwestionowane drogi istniały tylko na papierze. Nie miały mieć też charakteru dróg publicznych. Nie ma więc o co kruszyć kopii.

Rzeszowski Wojewódzki Sąd Administracyjny był jednak innego zdania i oddalił skargę. Tym samym uznał, że rozstrzygnięcie nadzorcze wojewody nie narusza prawa. Zgodził się on z argumentami wojewody, że podstawową wadą tego planu jest pozbawienie dróg części terenów przeznaczonych w przyszłości pod zabudowę jednorodzinną, handel i usługi.

Tymczasem dostęp do drogi jest niezbędny, by można było daną działkę uznać za budowlaną. Ich właściciele nie dostaną więc w przyszłości pozwoleń na budowę.

Wojewódzki sąd dopatrzył się też sprzeczności w działaniu rady gminy. Z jednej bowiem strony stawiała ona w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego na rozwój zabudowy jednorodzinnej, a z drugiej przyjęła w nim rozwiązania uniemożliwiające taką zabudowę na części nieruchomości.

Rada gminy nie pogodziła się z przegraną i wniosła skargę kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Jej zdaniem to właściciele nieruchomości powinni sami podjąć starania o zapewnienie sobie dojazdu do własnej działki. Nie jest to rolą gminy.

Sąd kasacyjny jednak również nie przychylił się do argumentów gminy i orzekł na jej niekorzyść. Podobnie jak Wojewódzki Sąd Administracyjny uznał, że proponowany w miejscowym planie układ komunikacyjny nie zabezpiecza we właściwy sposób dostępu powstających działek do dróg publicznych, niwecząc tym samym ich status budowlany.

Według Naczelnego Sądu Administracyjnego w tej konkretnie sprawie nie chodzi o ustalenie, czy rada gminy ma obowiązek zapewnienia wszystkim nieruchomościom dostępu do drogi publicznej, ale o to, że przyjęte przez nią w miejscowym planie ustalenia będą wręcz uniemożliwiać uzyskanie takiego dostępu przez znaczną część działki. Z tych też przyczyn zasadnie sąd pierwszej instancji wskazał na konieczność powiązania ustaleń planu dotyczących systemu komunikacyjnego z pozostałymi ustaleniami planu.

Sąd nie zostawił też na radzie suchej nitki za to, że jej zdaniem właściciele sami powinni zapewnić sobie dostęp do drogi.

sygnatura akt: II OSK 1360/16

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę Rady Gminy Miejsce Piastowe na rozstrzygnięcie nadzorcze wojewody podkarpackiego.

Dopatrzył się on w świeżo uchwalonym miejscowym planie zagospodarowania terenu nieprawidłowości i z tego powodu postanowił go unieważnić.

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Prawo karne
Przeszukanie u posła Mejzy. Policja znalazła nieujawniony gabinet
Prawo dla Ciebie
Nowe prawo dla dronów: znikają loty "rekreacyjne i sportowe"
Edukacja i wychowanie
Afera w Collegium Humanum. Wykładowca: w Polsce nie ma drugiej takiej „drukarni”
Edukacja i wychowanie
Rozporządzenie o likwidacji zadań domowych niezgodne z Konstytucją?
Praca, Emerytury i renty
Są nowe tablice GUS o długości trwania życia. Emerytury będą niższe