fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Szpitale powiatowe bez intensywnej terapii

Fotorzepa, Roman Bosiacki
Ryczałtowe finansowanie szpitali zagrozi życiu najciężej chorych – uważają anestezjolodzy. I apelują do ministra zdrowia o zmiany.

„Finansowanie leczenia szpitalnego z rocznego ryczałtu może spowodować ograniczenie dostępności do świadczeń udzielanych na oddziałach intensywnej terapii jako wysoko kosztochłonnych" – piszą w liście do ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła członkowie Związku Zawodowego Anestezjologów (ZZA). Chodzi o projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, który wprowadza tzw. sieć szpitali z gwarancją finansowania z budżetu.

– W skrajnych przypadkach może to prowadzić do ograniczenia liczby stanowisk lub nawet likwidacji całych oddziałów anestezjologii i intensywnej terapii, a przez to do obniżenia bezpieczeństwa pacjentów w stanie zagrożenia życia – uważa dr Jerzy Wyszumirski, przewodniczący ZZA. I dodaje, że stanowiska intensywnej terapii należą do najdroższych w każdym szpitalu, a leżący na nich to pacjenci z niewydolnością wielonarządową.

– Ich leczenie musi być kompleksowe, często ...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA

WIDEO KOMENTARZ

REKLAMA