Opłaty za korzystanie z wychowania przedszkolnego. NSA: upoważnienia ustawowego nie wolno domniemywać

Rada gminy nie może domniemywać swojej kompetencji co do regulowania spraw, nieujętych w upoważnieniu ustawowym, w akcie prawa miejscowego. Sam publicznoprawny charakter opłaty za korzystanie z wychowania przedszkolnego uczniów nie daje możliwości wyjścia poza delegację ustawową.

Publikacja: 05.10.2020 17:15

Opłaty za korzystanie z wychowania przedszkolnego. NSA: upoważnienia ustawowego nie wolno domniemywać

Foto: Fotorzepa, Sławomir Mielnik

Działając na podstawie przepisów ustawy o finansowaniu zadań oświatowych rada gminy podjęła uchwałę w sprawie określenia wysokości opłat za korzystanie z wychowania przedszkolnego uczniów objętych tą formą edukacji w prowadzonych przez nią przedszkolach publicznych.

Wojewoda, w ramach nadzoru, orzekł o uchyleniu dwóch przepisów zawartych w tym akcie prawa miejscowego. Jeden z nich określał terminy w jakich rodzice zobowiązani są wnosić opłaty za wyżywienie podawane dzieciom w przedszkolu. Organ nadzoru uznał, że przepisy ustawy o finansowaniu zadań oświatowych nie zawierają upoważnienia do uregulowania tej sprawy w akcie prawa miejscowego. Ponadto z przepisów prawa oświatowego wynika, że to dyrektor przedszkola jest organem do składania oświadczeń woli, kreowania sytuacji prawnej przedszkola i kształtowania stosunków cywilnoprawnych. Zdaniem wojewody opłata, której dotyczył, uchylony przepis jest świadczeniem o charakterze cywilnoprawnym i kwestie związane z terminami jej płatności powinny być określone w umowie.

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Sejm rozpoczął prace nad reformą TK. Dwie partie chcą odrzucenia projektów