fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Rada gminy nie może uchylić planu miejscowego obowiązującego na konkretnym obszarze - wyrok WSA

Adobe Stock
W ustawie o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym brak jest przepisu, który pozwalałby radzie gminy uchylić plan miejscowy obowiązujący na konkretnym obszarze.

W listopadzie 2019 r. Rada Gminy Widuchowa w woj. zachodniopomorskim postanowiła przystąpić do procedury uchylenia uchwały z 2003 r., mocą której zmieniono plan ogólny zagospodarowania przestrzennego gminy. Po tej zmianie plan przewidywał budowę farmy wiatrowej oraz łączącej ją struktury energetycznej na obszarze ponad 500 ha. Obowiązująca obecnie ustawa z 2016 r. o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych wprowadziła rygorystyczną zasadę, że takie obiekty mogą powstawać wyłącznie na podstawie miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego. Plan z 2003 r. przewidujący wybudowanie 9 wież wiatrowych o wysokości 140 m każda, okazał się jednak nie do zrealizowania.

Turbiny nie mogły stanąć bliżej

W tzw. ustawie wiatrakowej ograniczono dopuszczalną odległość turbin od zabudowań mieszkalnych do 1,5-2,2 km. W planie z 2003 r. - czego nie zabraniały ówczesne przepisy – była ona mniejsza. Żadna z turbin nie spełniała także wymogu 200 m odległości o...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA