fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Zadania

Parkomaty: obowiązek wpisywania numerów rejestracyjnych pojazdów niezgodny z prawem - wyrok WSA

Fotorzepa, Radek Pasterski
Obowiązek wpisywania do parkomatów numerów rejestracyjnych pojazdów jest niezgodny z prawem – uznał w czwartek Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie.

Sąd unieważnił tym samym fragment uchwały Rady Miasta Stołecznego Warszawy. Ta nakazuje kierowcom podawać numery rejestracyjne aut, jeśli płacą w parkomatach nowego typu.

– Miasto nie wykazało prawnej podstawy przetwarzania danych osobowych – uznał WSA. Jak podkreślał, numery rejestracyjne stanowią takie dane i w związku z tym ich przetwarzanie musi mieć przesłanki ustawowe. Tymczasem nie wykazano, że jest to konieczne lub niezbędne do wykonywania obowiązków.

Pan Maciej, który zaskarżył uchwałę stołecznej Rady Miasta, uważa, że obowiązek wpisywania numeru rejestracyjnego podczas korzystania z parkomatów narusza ustawę o ochronie danych osobowych oraz prawo do prywatności zagwarantowane w konstytucji.

– Obowiązek podawania numeru rejestracyjnego podczas zakupu biletu daje możliwość inwigilowania – uważa. I tłumaczy, że Urząd Miasta oraz służby, które mają dostęp do systemu płatnego parkowania, mogą dokładnie prześledzić trasę, po której danego dnia poruszał się samochód.

– Kiedy płacimy SMS, problem z inwigilacją jest jeszcze większy – zauważa dr Tomasz Ludwik Krawczyk, adwokat z Kancelarii GKR Legal, który reprezentuje klienta przed sądem. – Nie tylko można odtworzyć, gdzie stoi nasz samochód, ale również gdzie sami jesteśmy – uważa.

Skarżący próbował sam poradzić sobie z problemem. Wpisywał więc numer składający się z samych liter X oraz cyfry 1. Tak wydrukowany bilet parkingowy wkładał za szybę samochodu. Zarząd Dróg Miejskich ukarał go opłatą dodatkową – 50 zł – za brak dowodu zapłaty opłaty parkingowej. Argument? Kwit nie spełniał wymogów uchwały i regulaminu. Właściciel auta odwołał się od opłaty.

Zaskarżył regulamin oraz uchwałę nr XXXVI/1077/2008 Rady Miasta Stołecznego Warszawy z 26 czerwca 2008 r. w sprawie ustalenia strefy płatnego parkowania, wysokości stawek opłaty za parkowanie pojazdów samochodowych na drogach publicznych w strefie, wysokości opłaty dodatkowej oraz określenia sposobu pobierania tych opłat oraz regulamin funkcjonowania strefy płatnego parkowania niestrzeżonego, stanowiącego załącznik do uchwały.

Zaskarżone przepisy obu aktów przewidują, że pobieranie oraz wnoszenie opłaty za parkowanie pojazdów samochodowych w strefie płatnego parkowania niestrzeżonego – w przypadku zakupu biletu w parkomacie wyposażonym w klawiaturę – wiąże się z obowiązkiem podania numeru rejestracyjnego parkującego pojazdu.

Pojawia się też dodatkowy argument. W coraz mniej licznych, jednak funkcjonujących parkomatach nieumożliwiających wpisanie numeru rejestracyjnego możliwe jest wniesienie opłaty bez podawania numeru rejestracyjnego pojazdu.

Czwartkowy wyrok nie oznacza, że kierowcy od dzisiaj mogą nie płacić za parkowanie w stolicy. Pełnomocnik miasta zapowiedział skargę kasacyjną. Sprawę ostatecznie rozstrzygnie więc Naczelny Sąd Administracyjny. ©?

sygn. akt VII SA/Wa 1069/16

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA